خرید ملک در گرجستان و دریافت اقامت: قیمت، شرایط و مدارک

خرید ملک در گرجستان و دریافت اقامت
فهرست مطالب

ممکن است بخوانید

گرجستان به دلیل شرایط اقتصادی عالی، آزادی بیان و امنیت، در سالیان اخیر با تقاضای اقامت زیادی همراه شده و شما که در حال مطالعه این مقاله هستید نیز احتمالا به فکر مهاجرت به این کشور هستید. شایان ذکر است، در حال حاضر اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک با بیشترین تقاضا همراه بوده است، اما قبل از هر اقدامی در این زمینه باید با تمامی شرایط آشنا شوید. در این مقاله قصد داریم در مورد نکات جالب خرید ملک در گرجستان صحبت کنیم تا بتوانید از این روش برای اخذ اقامت این کشور استفاده کنید. به طور کلی، برای دریافت اجازه اقامت گرجستان باید 100000 دلار آمریکا بپردازید.

مزایای خرید ملک در گرجستان

طبق قانونی که توسط دولت گرجستان به تصویب رساند، همه خارجی ها می توانند با پرداخت حداقل 100000 دلار، اجازه اقامت به مدت یک سال را دریافت کنند. بنابراین فرد می تواند با خرید یک ملک به اخذ اقامت دائم گرجستان امیدوار باشد. در انتهای سال می‌توانید به سادگی، درخواست تمدید اجازه اقامت خود را بدهید که البته این امر مستلزم حفظ ملک در پایان آن سال است. در نهایت و پس از 6 سال تمدید، تابعیت این کشور به شما اعطا خواهد شد. علاوه‌بر‌این مزیت، می‌توانید از موارد زیر نیز بهره ببرید:

 • سکونت همسر و فرزندان
 • سرمایه گذاری دلاری
 • افزایش قیمت ملک خریداری شده
 • استفاده از تسهیلات ارائه شده پس از الحاق گرجستان به اتحادیه اروپا

به طور کلی، می‌توان اخذ اقامت گرجستان از طریق خرید ملک را یکی از بهترین راه‌های مهاجرت به گرجستان دانست که در صورت عدم وجود مشکل مالی، راه حل بسیار مناسبی برای افراد خواهد بود.

شرایط خرید ملک در گرجستان چیست؟

شرایط خرید ملک در گرجستان چیست؟

همانطور که احتمالا می‌دانید، علاقه دولت گرجستان به جذب سرمایه گذاری خارجی باعث شده تا قانون معافیت مالیاتی برای متقاضیان ملک وضع شود و همین موضوع، افراد بیشتری را به خرید ملک در این کشور تشویق کرده است. در واقع در چنین مواقعی، مالیات تماماً بر عهده فروشنده است و این ویژگی به خریداران کمک زیادی در کاهش هزینه خرید ملک در گرجستان می‌کند. اما خرید ملک در این کشور شرایط خاصی دارد که شامل موارد زیر است:

 • داشتن سن قانونی 18 سال
 • عدم نیاز به شریک برای خرید ملک (که در واقع یک مزیت است)
 • قوانین خرید اقساطی ملک را بدانید (پرداخت 100000 دلار و مابقی به صورت اقساطی برای خرید ملک گران قیمت).

مدارک یا مجوزهای مورد نیاز برای خرید ملک در گرجستان

موارد زیر برای تکمیل خرید ضروری است:

 • مدرک شناسایی (گذرنامه؛ کپی ترجمه شده و محضری ممکن است ضروری باشد).
 • قرارداد خرید ملک که با حضور مرجع ذیربط یا سردفتر امضا می‌شود.
 • پرداخت هزینه‌های اداری و اسناد رسمی مربوطه.
 • مقامات مربوطه حق درخواست اطلاعات یا اسناد اضافی را دارند.

شهروندان خارجی به مجوزهای خاصی برای خرید ملک نیاز ندارند. تخصص گونش اینوست در قراردادهای دو زبانه خرید و پیش خرید، بررسی دقیق قانونی و سایر فرآیندهای مربوط به خرید املاک و مستغلات است. اگر قصد خرید ملک در گرجستان را دارید و می‌خواهید به تمامی فرایندها به شکلی قانونی رسیدگی شود، یا برای خرید به مشاوره یک تیم مجرب و متخصص نیاز دارید، یک قرار مشاوره با یکی از مشاوران ما رزرو کنید.

نحوه دریافت اقامت با خرید ملک در گرجستان

نحوه دریافت اقامت با خرید ملک در گرجستان

از سال 2019، حداقل سرمایه لازم برای درخواست برای طرح اقامت از 35000 دلار به 100000 دلار افزایش یافت. می‌توانید به جای خرید یک آپارتمان با حداقل ارزش 100000 دلار، دو یا چند آپارتمان ارزانتر بخرید – البته ارزش مجموع آپارتمان‌ها باید به بیش از 100،000 دلار برسد.

آپارتمان باید در آژانس توسعه خدمات یا پابلیک سرویس هال، به نام خریدار ثبت شود و یک بازرس توسط مرکز تایید صلاحیت گرجستان باید ملک را بررسی و از ارزش واقعی ملک (که بیش از 100000 دلار است) مطمئن شود. در نتیجه، تا زمانی که ملک تکمیل نشده باشد و شما مالک رسمی آن نباشید، امکان درخواست برای اقامت وجود ندارد.

برای ثبت درخواست اجازه اقامت، باید به آژانس توسعه خدمات برگردید؛ برای این کار به ارزیابی ارزش ملک خود به اضافه یک کپی از اسنادی که هنگام ثبت ملک دریافت کرده‌اید، نیاز دارید. همچنین به پاسپورت خود و مهرهای نشان دهنده ورود قانونیتان به کشور و دو قطعه عکس پاسپورتی نیاز خواهید داشت. شما همچنین به سه شهروند گرجستان برای ارائه توصیه‌نامه روی درخواست اقامتتان نیاز دارید. در زمان اولین درخواست اقامت گرجستان باید حداقل 40 روز از ویزای شما باقی مانده باشد.

اگر بتوانید 30 روز صبر کنید، هزینه پردازش درخواست شما 85 دلار است؛ با پرداخت کمی بیشتر می‌توانید فرایند صدور را سریعتر کنید. نرخ‌های فعلی 135 دلار برای یک دوره 20 روزه است، در حالی که سریع‌ترین گزینه ممکن یک دوره ده روزه است که هزینه آن 165 دلار است.

پس از اعطای اقامت، باید با مراجعه به آژانس توسعه خدمات، برای درخواست کارت اقامت الکترونیکی مراجعه کنید. این کارت اقامت الکترونیکی یک مدرک هویتی و نشان دهنده هویت یک خارجی مقیم گرجستان، تابعیت و محل اقامت وی در این کشور است. حتما ظرف مدت شش ماه برای دریافت کارت اقامت الکترونیکی خود اقدام کنید، در غیر این صورت مجوز اقامت شما فسخ می‌شود و باید کل فرآیند را از اول شروع کنید.

در ابتدا به شما اقامت موقت یک ساله داده می‌شود، مگر اینکه ارزش ملک بیش از 200000 دلار باشد. تنها یک نفر می‌تواند این اقامت موقت را دریافت کند، با این حال پس از اعطای اقامت موقت به متقاضی اولیه، همسر و افراد تحت تکفل او نیز می‌توانند برای اقامت موقت درخواست دهند. برای ثبت درخواست اقامت همسر و افراد تحت تکفل، باید گواهی ازدواج خود را ارائه کنید. پس از شش سال می‌توانید اقامت دائم گرجستان را دریافت کنید.

انواع املاک و مستغلات در گرجستان

انواع املاک و مستغلات در گرجستان

قبل از تصمیم‌گیری جدی برای خرید ملک در گرجستان، بهتر است با انواع املاک تعریف شده در این کشور آشنا شوید. به خصوص اگر به دنبال خرید ملک ارزان در گرجستان هستید، اطلاعات زیر می‌تواند به خوبی پاسخگوی نیاز شما باشد.

به طور کلی املاک و مستغلات در گرجستان به 3 دسته تقسیم می‌شوند:

 1. آپارتمان بلک فریم
 2. آپارتمان وایت فریم
 3. املاک سبز

تفاوت بین انواع املاک در گرجستان چیست؟

1) بلک فریم:

آپارتمان بلک فریم به آپارتمان‌هایی گفته می‌شود که هنوز کامل نشدند و فقط دیوار و در و پنجره دارند.

2) وایت فریم:

این آپارتمان‌ها، یک سطح بالاتر از بلک فریم هستند، یعنی آپارتمان دارای تمام تاسیسات آب، برق، گاز و … است.

3) املاک سبز:

در این صورت، آپارتمان تقریباً آماده تحویل است و برای تکمیل آن فقط به برخی جزئیات مانند کاغذ دیواری، آشپزخانه، کفپوش… نیاز خواهد بود.

قیمت ملک در گرجستان

حتما می‌دانید که نمی‌توان در مورد قیمت خرید ملک در یک کشور صحبت کرد و آمار ارائه کرد. اما در اینجا قیمت‌های تقریبی خرید ملک در گرجستان با فرض اینکه قصد شما بر خرید ملک، سرمایه گذاری و اخذ اقامت آورده شده است.

تمامی قیمت‌ها بر اساس دلار آمریکا می‌باشد:

یک آپارتمان مناسب با سن تقریبی 1 تا 5 سال (ساختمان جدید) هر متر مربع 300 دلار هزینه دارد؛ قیمت در مقایسه با کیفیت ساخت خانه و سایر ویژگی‌های خرید ملک تا 3000 دلار هم می‌رسد، اما خانه‌ها و املاک گران‌تری نیز در شهر وجود دارند که متعلق به اشراف گرجی و افراد ثروتمند است.

خانه‌هایی هم هستند که قیمت هر متر آن به ۷ یا ۸ هزار دلار می‌رسد و به آن‌ها ملک‌های لوکس می‌گویند و خرید و فروش آنها مشکل است. به همین دلیل بهتر است از خرید آنها خودداری کنید. میانگین قیمت هر متر مربع خانه مناسب در تفلیس یا باتومی 1000 دلار است.

اگر به جای خانه قصد خرید ویلای تفریحی در گرجستان را دارید، باید بدانید که قیمت این ملک در مقایسه با املاک داخل شهر مناسب‌تر است. قیمت ویلای ساده با امکانات معمولی در تفلیس گرجستان (در اطراف شهر) از 100 دلار شروع شده و تا 2000 دلار در هر متر مربع ادامه دارد. اما این قیمت برای ویلاهای لوکس متفاوت است و ممکن است به 4000 دلار برسد.

گونش اینوست چطور به شما در فرایند خرید ملک در گرجستان کمک می‌کند؟

گونش اینوست یک آژانس بین‌المللی املاک است و متخصصان ما به شما در پیدا کردن ملک مناسب و سپری کردن مراحل قانونی خرید خانه در گرجستان کمک می‌کنند، تا به آسانی ملک مورد نظر خود را خریداری کنید.

سوالات متداول

آیا می‌توانم املاک و مستغلات را از راه دور خریداری کنم؟

بله، اگر به‌عنوان سرمایه گذار یا فرد اصلی، اختیارات لازم را تحت یک وکالت‌نامه به شخص دیگری بدهید.

قرارداد باید به چه زبانی باشد؟

قرارداد خرید باید به زبان گرجی تنظیم شود؛ اگر طرف قرارداد زبان گرجی را متوجه نمی‌شود، باید آن را ترجمه کرد. در بسیاری از موارد، ممکن است یک قرارداد دو زبانه از قبل توسط فروشنده تهی شده باشد. اما در جنین مواردی، تضمینی برای استخدام یک مترجم سطح بالا از سوی فروشنده و ترجمه دقیق قرارداد وجود ندارد. وجود مغایرت عبارات کلیدی در نسخه انگلیسی با نسخه اصلی گرجی و امضای آن می‌تواند به مشکلاتی جدی منجر شود.

مالیات‌های اعمال شده بر خرید ملک مسکونی در گرجستان چقدر است؟

در زمان خرید ملک مسکونی، هیچ مالیاتی بر شما به عنوان خریدار اعمال نمی‌شود.

آیا محدودیتی در مورد اجاره کوتاه مدت توسط صاحبخانه ها وجود دارد؟

هیچ محدودیتی برای اجاره کوتاه مدت وجود ندارد. علیرغم عدم وجود محدودیت، اما یادتان باشد که درآمد ناشی از اجاره ملک، مشمول مالیات بر درآمد در گرجستان خواهد بود. هر چند نگران نباشید. نرخ های مالیات بر درآمد بسیار معقول است و پس از انجام اولیه کارها به سادگی به درآمد می رسید.

مالیات اجاره دادن آپارتمان چقدر است؟

به طور معمول، درآمد اجاره مشمول مالیات بر درآمد شخصی 20٪ است. با این حال، اگر ملک خود را صرفاً برای مقاصد مسکونی اجاره می‌دهید، می‌توانید اسم خود را در دفتر ثبت مالکین وارد کنید و 5٪ مالیات بر درآمد شخصی از درآمد اجاره را پرداخت کنید. در این مورد، کسر درآمد مجاز نخواهد بود.

آیا گرفتن وام مسکن از سوی یک خارجی برای خرید ملک در تفلیس ممکن است؟

بله امکان گرفتن وام مسکن در گرجستان برای خارجی‌ها وجود دارد. اما صرف اینکه ممکن است، دلیل بر آسان بودن یا توصیه کردن آن نیست. برای دریافت وام مسکن در گرجستان، ابتدا باید وضعیت اقامت یا شهروندیتان مشخص شده باشد. همچنین باید مدرکی دال بر درآمد (معمولاً از طریق پرونده مالیاتی از درآمد کسب شده در گرجستان) را نشان دهید. مقدارم وام مسکن در بانک‌های گرجستان هم درست مانند بانک‌ها در همه جای دنیا، بر اساس سطح درآمدتان تعیین می‌شود. آنها می‌خواهند از توان بازپرداخت وام مسکن مطمئن شوند. شرایط اقامت، الزامات درآمدی، نرخ‌های بهره بالا، پیش پرداخت‌های زیاد و شرایط کوتاه وام مسکن باعث می‌شود تا بسیاری از خارجی‌ها پرداخت پول نقد برای خرید ملک در گرجستان را به گرفتن وام مسکن ترجیح دهند.

آیا بیمه املاک وجود دارد؟

چندین شرکت بیمه شرایط و قیمت‌های متفاوت در بازار گرجستان وجود دارند. شما می‌توانید فریم (اسکلت)، فضای داخلی (نوسازی)، اتاق‌ها یا قسمت‌هایی از ملک، عناصر طراحی یکپارچه (از جمله تزئینات داخلی و تجهیزات مهندسی)، تجهیزات مهندسی ساختمان و مسکونی (شامل تجهیزات بهداشتی-فنی و گرمایشی، بخاری گازی یا برقی، کنتورهای الکترونیکی، سیم‌کشی برق، کابل‌های تلویزیون و تلفن)، لوازم خانگی (از جمله مبلمان، فناوری، و لوازم خانگی) و اموال همسایه‌تان (در اثر آسیب‌های ناشی از اموال شما) را بیمه کنید.

آیا می‌توانم با خرید زمین کشاورزی اقامت بگیرم؟

خیر، برای اخذ اقامت گرجستان باید یک زمین غیر کشاورزی (مانند آپارتمان و ویلا) تهیه کنید.