راهنمای خرید ملک در ترکیه 2022

فهرست مطالب

ممکن است بخوانید

افراد خارجی میتوانند به نام خودشان در ترکیه ملک خریداری کنند. خرید ملک در ترکیه یکی از آسان ترین روشها برای دریافت اقامت و شهروندی ترکیه می باشد. در این مقاله درخصوص شرایط و چگونگی خرید ملک اطلاعاتی را برای شما فراهم آورده‌ایم.

مزایای خرید ملک در ترکیه


 • سرمایه گذاری در ترکیه
 • دریافت اقامت و حق شهروندی ترکیه
 • قیمت نسبتا مناسب ملک
 • کسب درآمد از طریق اجاره ملک
 • مسافت کم بین ایران و ترکیه
 • هزینه مناسب زندگی در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی
 • پروسه تقریبا آسان و بی دردسر خرید ملک و دریافت اقامت برای شهروندان خارجی
 • امکان خرید خانه به صورت اقساطی

 

مدارک لازم برای خرید ملک در ترکیه


 • پاسپورت
 • کد مالیاتی
 • گواهی ارزیابی ملک
 • بیمه اجباری زلزله
 • افتتاح حساب در یکی از بانکهای ترکیه
 • مدارک مربوط به محل سکونتتان در ایران(قبض برق و آب)
 • دو قطعه عکس 4×3

پس از خرید ملک با در دست داشتن سند ملک(TAPU) بنام خودتان، بلافاصله میتوانید برای دریافت اقامت ترکیه اقدام نمایید.


فرایند خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه


فرایند خرید ملک در ترکیه و دریافت اقامت ترکیه

به منظور خرید خانه در ترکیه، باید در ابتدا اطلاعات جامعی در مورد شهرها، محله‌های مناسب زندگی و قیمت ملک در هر منطقه کسب کنید. کدام شهر را برای زندگی ترجیح می‌دهید؟‌ هزینه زندگی در کدام شهرها مناسب تر است؟‌ دوست دارید در چه محله و چه نوع خانه‌ای زندگی کنید؟‌ کدام سبک زندگی مناسب شماست؟ برج‌های مسکونی مدرن با امکانات بالا را می پسندید و یا آپارتمانهای معمولی در مرکز شهر؟‌ چه بودجه‌ای را برای خرید ملک در نظر گرفته‌اید؟ میزان دسترسی به مراکز درمانی، فروشگاهها، مدارس و … تا چه حد برای شما اهمیت دارد؟ مشاوران ما در  گونش اینوست اطلاعات لازم را به شما ارائه خواهند داد تا با درنظر گرفتن همه جوانب، بهترین انتخاب را داشته باشید. در ادامه مراحل خرید خانه در ترکیه به اختصار توضیح داده شده است.

 1. پس از تصمیم گیری را جع به محله مورد نظر و نوع ملک، همراه با همکاران ما میتوانید از ملک های مورد نظر بازدید کنید و ملک مناسب را انتخاب نمایید.
 2. ارزش گذاری ملک توسط کارشناس شهرداری
 3. واریز مبلغ پیش پرداخت به حساب صاحب ملک
 4. واریز مابقی مبلغ ملک در روز معامله و انتقال سند
 5. ظرف مدت کمتر از یک هفته سند مالکیت ملک خریداری شده به شما تحویل داده خواهد شد.
 6. درخواست از طریق اداره مهاجرت ترکیه
 7. مراجعه به اداره مهاجرت(به هنگام مراجعه به اداره مهاجرت مدارک لازم را همراه داشته باشید، ممکن است از شما سوالاتی پرسیده شود).
 8. پرداخت حق بیمه یکساله
 9. کارت اقامت یکساله به آدرس شما ارسال خواهد شد.

مجموعه Gunesinvest در تمامی مراحل خرید ملک، دریافت اقامت و شهروندی با شما همراه خواهد بود و مطمئن باشید در کوتاهترین زمان ممکن فرایند دریافت اقامت شما انجام خواهد شد.


به هنگام خرید ملک در ترکیه موارد زیر را در نظر بگیرید:
 

 • قبل از واریز وجه به حساب صاحب ملک، در مورد وضعیت ملک تحقیق کنید تا مطمئن شوید ملک خریداری شده بدهی ندارد و یا در رهن بانک نمی‌باشد.
 • قبل از خرید خانه در ترکیه، از سازنده و صاحب ملک بخواهید مجوزهای لازم را به شما ارائه دهند تا مطمئن شوید ملک همه مجوزهای قانونی را کسب کرده است.
 • در صورت بروز هرگونه اختلاف بین خریدار و فروشنده، طرفین میتوانند به مراجع قضایی شکایت کنند.
 • توصیه میکنیم به منظور اطمینان بیشتر برای خرید ملک در ترکیه، از یک وکیل حرفه‌ای و مجرب در تمام پروسه معامله کمک بگیرید.

قیمت خرید ملک در ترکیه


قیمت خرید ملک در ترکیه

فاکتورهای متعددی در قیمت خانه نقش دارند. با توجه به شهر، محله و نوع خانه‌ای که قصد خرید آنرا دارید، قیمتها متفاوت خواهد بود. مسلما برای خرید ملک در شهر استانبول در مقایسه با سایر شهرها نظیر ازمیر و بدروم باید پول بیشتری بپردازید. بعنوان مثال برای خرید یک آپارتمان یک خوابه در محله‌ای معمولی مانند اسنیورت استانبول باید مبلغی در حدود 600000 لیر در نظر بگیرید، این در حالیست که برای خرید آپارتمان در منطقه شیشلی که از مناطق خوب استانبول به شمار می‌آید باید چیزی حدود 8500000 لیر(1 میلیون دلار) بپردازید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر، مقاله خرید ملک در استانبول 2022 را مطالعه کنید.

شهر

میانگین قیمت خانه برای هر متر مربع(لیر)

استانبول

4500

آنکارا

3000

ازمیر

3500

آنتالیا

3000

بدروم

2800

دنیزلی

1800

در صورتیکه ارزش ملک خریداری شده بیش از 250000 دلار باشد، میتوانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت نیز اقدام نمایید.
 

قیمت خرید ملک در استانبول

قیمت خرید ملک در استانبول

استانبول‌ به لحاظ سرمایه گذاری موقعیت‌های خوبی را به شهروندان خارجی پیشنهاد میکند. پروژه های ساخت و ساز زیادی برای سرمایه گذاری در استانبول وجود دارد که احتمالا نام برخی از آنها را نیز شنیده اید.

برای خرید ملک، باید در نظر داشته باشید استانبول گران‌ترین شهر ترکیه به شمار می‌آید. با این وجود اگر قصد دارید در این شهر زندگی کنید،‌ مناطق بیلیک دوزو و اسنیورت گزینه‌های مناسبی هستند، چرا که قیمت ملک در این مناطق مناسب بوده و علاوه بر آن مهاجرن زیادی در این مناطق سکونت دارند که یک نوع مزیت محسوب میشود.

محله‌های شهر استانبول

میانگین قیمت خانه برای هر متر مربع(لیر)

اسنیورت

3500

بیلیک دوزو

4000

باهچه شهیر

6700

شیشلی

6800

بشیکتاش

11000

درصورتیکه قصد دارید در مناطق لوکس استانبول زندگی کنید، ما بشیکتاش و لوانت رو به شما پیشنهاد می‌کنیم. بشیکتاش یکی از گرانترین مناطق استانبول میباشد، برای خرید یک واحد مسکونی در برج‌های این منطقه باید مبلغی حدود 1 تا 3 میلیون لیر بپردازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید ملک در محله های مختلف استانبول،‌ میتوانید مقاله خرید ملک در استانبول 2022 را مطالعه فرمایید.

قیمت خرید ملک در آنکارا

قیمت خرید ملک در آنکارا

قیمت ملک در آنکارا نسبت به استانبول پایین تر میباشد. بنابراین در صورتیکه قصد دارید با پول کمتر در یک شهر بزرگ زندگی کنید، ما آنکارا را به شما پیشنهاد میکنیم. مناطق چانکایا (Çankaya) و کیزیلای(Kizilay) از بهترین مناطق آنکارا برای زندگی هستند. در نظر داشته باشید به منظور خرید ملک در منطقه چانکایا به طور متوسط باید مبلغ 3000 لیر بازای هر متر مربع بپردازید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید ملک در شهر آنکارا،  مقاله راهنمای کامل خرید ملک در آنکارا 2022 را مطالعه کنید.


قیمت خرید ملک در ازمیر

قیمت خرید ملک در ازمیر

بعد از استانبول و آنکارا، ازمیر نیز اخیرا به منظور خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه بسیار مورد توجه قرار گرفته است. قیمت ملک در ازمیر در مقایسه با استانبول بسیار ارزانتر است. در نظر داشته باشید با توجه به سرمایه گذاری هایی که در این شهر صورت گرفته است، این شهر بسیار جای پیشرفت دارد و نظر بسیاری از سرمایه گذران را به خود جلب کرده است.

برای خرید یک واحد آپارتمان در مناطق متوسط رو به بالای ازمیر باید حداقل مبلغی حدود 300000 لیر بپردازید.

شما میتوانید با خرید ملکی به ارزش 300000 لیر در ازمیر، علاوه بر سرمایه گذاری در یک منطقه مناسب براحتی اقامت کشور ترکیه را دریافت کنید. مجموعه گونش اینوست صفر تا صد پروسه خرید ملک و دریافت اقامت شما را بر  عهده خواهد گرفت.

برای خرید ملک در این شهر باید بدانید، کارشیاکا (Karşıyaka)، ماوی‌شهیر( Mavişehir) و بورنوا (Bornova) از مهم ترین مناطق این شهر میباشند که پروژه‌های ساختمانی زیادی در حال ساخت دارند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد خرید ملک در ازمیر، مقاله راهنمای کامل خرید ملک در ازمیر 2022 را مطالعه کنید.

حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه چقدر است؟


حداقل سرمایه لازم برای خرید ملک در ترکیه

قیمت خانه در ترکیه به فاکتورهای متعددی نظیر شهر، محله، نوع خانه(آپارتمان،‌ ویلایی و …)‌ و عمر ساختمان بستگی دارد. به طور کلی میتوان گفت به منظور خرید خانه در ترکیه، بازای هر مترمربع باید حدود 3000 تا 5000 لیر بپردازید. بنابراین برای خرید یک خانه 50 متری حداقل باید مبلغ 300000 لیر در نظر بگیرید.

با هر سرمایه ای که دارید می‌توانید برای خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید. گونش اینوست صفر تا صد پروسه خرید ملک، دریافت اقامت و شهروندی شما را بر عهده می‌گیرد.


خرید ملک به صورت اقساطی در ترکیه


پروژه‌های مسکونی بسیاری در ترکیه وجود دارند که این امکان را برای شما فراهم کرده‌اند تا بصورت اقساطی هزینه‌ ملک را پرداخت کنید. بدین ترتیب که 40 تا 50 درصد مبلغ قرارداد را در هنگام عقد قرارداد و مابقی را بطور اقساطی پرداخت خواهید کرد. در نظر داشته باشید پس از پرداخت کلیه اقساط سند ملک بنام شما زده خواهد شد.

همچنین برای خرید ملک میتوانید از بانکهای ترکیه وام دریافت کنید. بدین ترتیب سند ملک تا بازپرداخت کامل وام در رهن بانک می‌ماند. با توجه به گردش مالی حساب بانکی خریدار، ارزش ملک خریداری شده و میزان حقوق دریافتی بانک تا سقف 75 درصد ارزش ملک را به خریدار وام خواهد داد و بسته به مبلغ ملک موردنظر معمولاً ۵ تا ۱۰ ساله هستند.

آیا برای خرید ملک در ترکیه به وکیل نیاز دارم؟


از آنجاییکه قوانین و شرایط دائما در حال تغییر هستند، شما بعنوان یک شهروند خارجی در مورد بسیاری از قوانین و شرایط خرید خانه در کشور ترکیه آگاهی کامل را ندارید. بنابراین ما به شما توصیه میکنیم برای خرید ملک در ترکیه از یک وکیل ماهر و یا شرکت‌های مهاجرتی کمک بگیرید.

پرسش های متداول


درصورتیکه صاحب ملک باشم، برای چه مدتی میتوانم در ترکیه بمانم؟

درصورتیکه ملکی به ارزش بیش از 250000 دلار در ترکیه خریداری کنید، بلافاصله میتوانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت اقدام نمایید. در صورت خرید ملک به ارزش کمتر از 250000 دلار، به شما اقامت موقت اعطا میگردد که هرساله باید آن را تمدید کنید.

آیا مهاجران ملزم به پرداخت مالیات در ترکیه هستند؟

مهاجرانی که بیش از 6 ماه در ترکیه اقامت دارند، ملزم به پرداخت مالیات میباشند و باید مالیات بر درآمد پرداخت کنند.

آیا افرادی که اقامت ترکیه را ندارند، میتوانند برای افتتاح حساب بانکی اقدام کنند؟

شهروندان خارجی که مجوز کار در ترکیه و یا اقامت ترکیه را دارند، میتوانند بدون هیچگونه محدودیتی برای افتتاح حساب بانکی در بانکهای ترکیه اقدام کنند. همچنین افرادی که مجوز کار یا اقامت ترکیه را ندارند نیز میتوانند در بانکهای ترکیه افتتاح حساب کنند.

تاپو چیست؟

نمونه سند خرید ملک ترکیه

تاپو نام سند قانونی ملک در ترکیه میباشد.

آیا میتوانم پروسه خرید ملک در ترکیه را به شخص دیگری بسپارم؟

بله، شما میتوانید با دادن وکالت به شخص مورد نظر پروسه خرید را توسط شخص دیگری انجام دهید.

آیا متراژ و قیمت ملک در پروسه دریافت اقامت برای ملک هایی با ارزش کمتر از 250000 دلار تاثیر دارد؟

خیر، پس از دریافت سند ملک(تاپو) میتوانید برای دریافت اقامت خود و خانواده تان اقدام کنید و متراژ و قیمت ملک تاثیری در این پروسه ندارد. در نظر داشته باشید با سرمایه گذاری های بیش از 250000 دلار میتوانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت نیز اقدام کنید.

آیا این امکان وجود دارد که سند ملک خریداری شده بنام دو نفر ثبت شود؟

بله، شما میتوانید ملک شریکی خریداری کنید و بطور قانونی اسم شریکتان هم در سند ثبت شود.