اقامت مالتا با خرید ملک: شرایط، مدارک و هزینه‌ها

اقامت مالتا با خرید ملک
فهرست مطالب

ممکن است بخوانید

اداره مهاجرت ترکیه(گوچ ادارسی)

اداره مهاجرت ترکیه(گوچ ادارسی)

اداره مهاجرت ترکیه(Göç İdaresi)، امور مربوط به مهاجرت به کشور ترکیه را تحت کنترل دارد. شهروندان ایرانی برای انجام اموری همچون مصاحبه دریافت اقامت، پیگیری

مطالعه »

املاک و مستغلات یک گزینه سرمایه‌گذاری خوب در مالتا است؛ اشیاء دارایی‌های نقدی محسوب می‌شوند و قیمت‌ها معمولا بین 3 تا 6 درصد در سال رشد می‌کنند. اجاره یک ملک می‌تواند به شما در کسب سالیانه 3 تا 5 درصد از قیمت آن کمک نماید. علاوه‌براین، خرید ملک در مالتا به اخذ اقامت موقت یا دائم یا حتی شهروندی این کشور نیز کمک می‌کند. اگرچه هر یک از آنها متفاوت هستند، با این حال، شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری حداقل 400000 یورو برای خرید ملک، اقامت مالتا را دریافت کنید. بیایید نگاهی دقیق‌تر به خرید ملک در مالتا و مزایایی بیاندازیم که ممکن است برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.

مزایای خرید ملک در مالتا

مالتا در ازای سرمایه‌گذاری‌هایی که به اقتصاد کشور کمک می‌کند، امتیازات زیادی ارائه می‌دهد.

با خرید ملک در مالتا می‌توانید پس از 5 سال اقامت، واجد شرایط درخواست شهروندی مالتا شوید. با شهروندی مالتا می‌توانید در این کشور کار و تحصیل کنید و یکی از قوی‌ترین پاسپورت‌ها را دریافت کنید.

شهروندی مالتا به شما و خانواده‌تان حق زندگی، کار یا تحصیل در سراسر اتحادیه اروپا را می‌دهد. علاوه‌براین، امنیت مادام‌العمر خانواده را نیز فراهم می‌کند. فرزندان شما مانند سایر ساکنان مالتا به مدارس و دانشگاه‌های دولتی این کشور دسترسی خواهند داشت. مدارس دولتی، شامل حمل و نقل و کتاب نیز برای دانش آموزان رایگان است. دانشگاه مالت، دولتی است و برای شهروندان مالتا رایگان است. اقتصاد مالتا در اتحادیه اروپا، با سرعت زیادی در حال رشد است و پس از دریافت شهروندی، فرصت راه‌اندازی کسب و کار خود را خواهید داشت.

سفر بدون ویزا به 186 کشور

یک شهروند مالتا می‌تواند از تمام امتیازات اتحادیه اروپا استفاده کند. علاوه‌براین، می‌توانید به همراه خانواده خود بدون ویزا به ایالات متحده و کانادا، خاورمیانه، آفریقا، آسیا و اکثر کشورهای آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی سفر کنید. علاوه‌براین، سفرتان به 26 کشور حوزه شینگن نیز بدون بررسی مرزی انجام می شود؛ در واقع، نیازی به بررسی گذرنامه یا عبور از گمرک ندارید.

مالتا واقعا کشور شگفت‌انگیزی است و خانواده شما هم مثل مردم محلی از هوای پاک، حقوق مالکیتی و آزادی بیان لذت خواهند برد. کشور مالتا به دلیل جاذبه‌های توریستی زیادش، یکی از محبوب‌ترین مقاصد اروپایی‌ها برای تعطیلات است. زیرساخت‌های مدرن این کشور از جمله خدمات اینترنتی و بانکداری امن را هم می‌توان از ویژگی‌های دیگر این کشور دانست.

سیستم مراقبت‌های پزشکی و خدمات درمانی بسیار باکیفیت مالتا باعث شده تا در بین پنج کشور برتر از نگاه سازمان بهداشت جهانی قرار بگیرید؛ خدمات درمانی مالتا از طریق بیمه درمانی و مالیات تامین می‌شود. خدمات پزشکی مانند بستری شدن در بیمارستان، نسخه، بارداری، زایمان و درمان‌های تخصصی تحت پوشش خدمات درمانی قرار می‌گیرد.

دریافت اقامت مالتا با خرید ملک

یک شهروند هر کشور خارج از اتحادیه اروپا می‌تواند شرایط تعیین شده توسط قوانین ایالت را برآورده کرده و با این کار اجازه اقامت دریافت کند. سرمایه‌گذار باید یک ملک مسکونی در جزیره را به مبلغ مشخص خریداری یا اجاره کند، هزینه‌های اداری را بپردازد، هزینه‌های جاری خانه را بپردازد و به یکی از موسسات خیریه کشور کمک کند. در عوض، فرد خارجی و اعضای خانواده او حق زندگی در مالتا و برخورداری از بیشتر فرصت‌هایی که در اختیار ساکنان دائمی است (به جز شرکت در انتخابات و کار دولتی) را پیدا می‌کنند. او می‌تواند بعد از گذشت 5 سال، برای اخذ تابعیت به روش تعیین شده در قانون اقدام کند.

چه کسانی می‌توانند در مالتا ملک خریداری کنند و اقامت این کشور را دریافت کنند؟

هیچ منعی برای خرید ملک در مالتا توسط افراد خارجی وجود ندارد. سرمایه‌گذار خارجی باید دسترسی به سرمایه قانونی 500000 یورویی را تایید کند. در عین حال، حداقل 150000 یورو از دارایی او باید از قدرت نقدینگی بالایی – سهام، اوراق قرضه، وجه نقد در سپرده – برخوردار باشد. اثبات مشروعیت منشاء ثروت بسیار مهم است و هرگونه شبهه در قانونی بودن منشاء ثروت یا عدم صلاحیت متقاضی، اجازه اقامت را از او سلب می‌کند.

دلایل عدم صدور اجازه اقامت در مالتا ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • ارائه اطلاعات نادرست
 • سوابق جنایی یا تحقیقات جاری
 • وجود ارتباط با گروه های رادیکال و افراطی

اجازه اقامت مالتا پس از طی کلیه مراحل، به متقاضی اعطا می شود. شهروند خارجی باید برای حفظ وضعیت اقامتی خود، بیش از نیمی از هر سال تقویمی در مالتا بگذراند؛ پس از 5 سال اقامت در این کشور می‌توانید برای گرفتن پاسپورت اقدام کنید. داشتن قانون تابعیت دوگانه در مالتا ممنوع نیست و مانند برخی از دولت‌های دیگر، تنها براساس معاهدات بین دولتی امکان پذیر است. به عنوان مثال، فدراسیون روسیه تنها با تاجیکستان چنین پیمانی دارد. در اکثر کشورهای دیگر CIS، داشتن تابعیت دوگانه ممنوع است یا توسط قانون به رسمیت شناخته نمی‌شود.

شرایط خریدار برای خرید ملک در مالتا

شهروندان خارجی برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک در مالتا، باید:

 • حداقل 18 سال داشته باشد.
 • تابعیت یک کشور غیر اتحادیه اروپا را داشته باشد.
 • سرمایه و درآمد قانونی خود در خارج از مالتا را ثابت کند.
 • بیماری‌هایی که برای دیگران خطرآفرین باشد (ایدز، سل باز، بیماری روانی شدید، اعتیاد به مواد مخدر) نداشته باشد؛ این شرط همچنین شامل اعضای خانواده سرمایه‌گذار هم می‌شود.
 • با کسب موافقت مقامات مهاجرتی کشور برای شرکت در برنامه (کسب اقامت و شهروندی با خرید ملک در مالت) و پرداخت کلیه هزینه‌ها و کمک‌های مالی تعیین شده، خانه‌ای را اجاره کند یا بخرد.

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در مالتا

مدارک مورد نیاز برای خرید ملک در مالتا

رویه صدور مجوز اقامت با خرید ملک در مالتا یک روش چند مرحله‌ای است و تعداد مدارک مورد نیاز در هر مرحله متفاوت است. شهروندان غیرانگلیسی زبان، باید مدارکشان را ترجمه رسمی کنند؛ برخی از مدارک باید آپوستیل شوند. کلیه مدارک مورد نیاز برای کسب وضعیت اقامت را می‌توان به گروه‌های زیر تقسیم کرد:

 • مدارک شخصی: گذرنامه و مدارک مربوط به خویشاوندی با سایر افراد حاضر در درخواست (گواهی ازدواج، تولد، فرزندخواندگی و غیره).
 • مدارک تایید صلاحیت برای برنامه: اثبات تمکن مالی و منابع قانونی دستیابی به آن الزامی است. مدارک مورد نیاز برای هر نفر، بسته به شرایط فرد تغییر می کند و باید لیست مدارک مورد نیازتان را از کارمندان اداره مهاجرت بپرسید.
 • اسناد تاییدکننده رعایت شرایط سرمایه گذاری: به یک قرارداد خرید یا اجاره یک ملک نیاز دارید که مطابق با قوانین مالتا تنظیم شده باشد.
 • پرداخت هزینه‌ها: رسید پرداخت هزینه‌های لازم برای این برنامه
 • مدارک پزشکی: این مدارک شامل گواهی عدم ابتلا به بیماری خطرناک برای دیگران و بیمه نامه درمانی است. داشن گواهی واکسیناسیون یا گواهی عدم ابتلا به کرونا برای دوره محدودیت‌های COVID-19، ضروری است (توجه داشته باشید که همه واکسن‌ها، برای مثال “اسپوتنیک V” روسی، در اتحادیه اروپا معتبر نیست).
 • گواهی عدم سوء پیشینه کیفری: ثبت نام در برنامه اقامت و شهروندی مالتا، فقط از طریق عوامل مهاجرتی مجز ممکن است. آنها همچنین می‌توانند به شما در تهیه و جمع‌آوری اسناد لازم کمک کنند.

پروسه خرید ملک در مالتا

پروسه خرید ملک در مالتا

پروسه خرید ملک در مالتا نسبتاً ساده است و مشابه خرید خانه در سایر نقاط اروپا است. مراحل کلیدی این فرایند عبارتند از:

 1. در وبسایت دولت برای خرید اموال غیرمنقول (Acquisition of Immovable Property یا AIP) درخواست دهید – مگر اینکه به دنبال خرید در یک منطقه ویژه تعیین شده باشید.
 2. از یک سردفتر اسناد رسمی کمک بگیرید؛ این شخص مسئول انجام بررسی‌ها و سایر مراحل قانونی برای کمک به فرآیند خرید خواهد بود.
 3. کمک گرفتن از یک مشاور املاک و مستغلات متخصص در قوانین مالکیت در مالتا را در نظر بگیرید.
 4. به دنبال ملک مدنظرتان بگردید؛ جستجوی آنلاین به دنبال ملک می تواند شروع خوبی باشد اما شاید دلتان بخواهد که برای حضور در محله‌ها و مشاهده خانه‌ها از نزدیک، به مالتا سفر کنید.
 5. پیشنهادتان را به فروشنده بدهید و با شرایط فروش موافقت کنید؛ وکیل شما می‌تواند در این مورد کمک کند.
 6. توافقات اولیه یا قولنامه (Konvenju) را امضا کنید؛ این قرارداد برای تکمیل معامله در یک بازه زمانی مشخص و مطابق با شرایط و ضوابط توافق شده تنظیم می شود.
 7. با امضای Konvenju، معمولاً 1٪ را به عنوان مالیات و 10٪ سپرده (بر اساس کل قیمت فروش) را پرداخت می‌کنید.
 8. در صورت نیاز برای وام مسکن اقدام کنید.
 9. سردفتر اسناد رسمی شما قبل از تنظیم سند فروش نهایی، بررسی‌های لازم در ثبت اسناد و املاک را انجام خواهد داد.
 10. وجوه خرید منتقل می‌شود و کلید خانه جدید خود را دریافت می‌کنید!

در روند خرید ملک در مالتا می‌توانید از کارشناسان ما کمک بگیرید تا تمامی مراحل خرید ملک به صورت قانونی و درست انجام شود.

هزینه دریافت اقامت مالتا با خرید ملک

هزینه‌های زیر برای متقاضیان برنامه اقامت مالتا در نظر گرفته می‌شوند:

 • اجاره یا خرید ملک: اجاره ملک در جزیره گوزو (Gozo) و نقاط دیگر مالتا با قیمت 10000 و 12000یورو در سال ممکن خواهد بود؛ قرارداد امضا شده باید حداقل 5 ساله باشد. بنابراین، هنگام انتخاب گزینه اجاره به 50000 تا 60000 یورو نیاز خواهید داشت. اگر خانه یا آپارتمانی در جنوب کشور یا جزیره گوزو بخرید، هزینه آن باید حداقل 300000 و در سایر نقاط از 350000 یورو باشد.
 • هزینه اداری: 40000 یورو.
 • اجاره و خرید ملک با هزینه‌ای تحت عنوان کمک به بودجه دولتی (به ترتیب) بالغ بر 58000 یا 28000 یورو همراه است. برای هر یک از وابستگانی که همراهتان باشد، به جز همسر و فرزندان، باید 7500 یورو اضافی بپردازید.
 • کمک خیریه حداقل 2000 یورویی.
 • ترجمه اسناد، خدمات آپوستیل و دفتر اسناد رسمی تقریباً 4000 یورو هزینه دارد.
 • هزینه بیمه درمانی برای هر عضو خانواده که در درخواست اقامت حضور داشته باشند، 400 یورو است.

هزینه‌های پرداخت شده برای اجاره خانه غیر قابل بازگشت است، اما اگر ملک را بخرید، می توانید آن را بعد از 5 سال بفروشید و مقدار سرمایه گذاری شده را مجددا به دست آورید. افزایش ارزش ملک در مالتا به هیچ وجه دور از ذهن نیست و می‌توانید انتظار داشته باشید که فروش ملک بعد از 5 سال با افزایش سرمایه شما همراه خواهد شد، اما هزینه اولیه هم واقعا کم نیست! اما می‌توانید ملک خریداری شده را اجاره دهید و از این طریق، کسب درآمد کنید.

شایان ذکر است که صرف داشتن این مقدار پول برای دریافت اجازه اقامت کافی نیست و باید تمام شرایط را داشته باشید؛ در غیر این صورت حتی امکان لغو تأییدیه‌های صادر شده اولیه نیز وجود دارد.

سیستم مالیاتی برای انتقال ملک

یکی از دلایل اصلی جذب خارجی‌ها به سوی حضور در مالتا، نرخ‌های مالیاتی مناسب آن است؛ این نرخ‌های مالیاتی شامل انتقال ملک به خریدار جدید در زمان انتقال هم می‌شود.

کلیه نقل و انتقالات اموال غیرمنقول در مالتا، تحت ماده 5 الف قانون مالیات بر درآمد قرار می‌گیرد. به طور پیش فرض، نرخ 8٪ مالیات تکلیفی نهایی برای نقل و انتقال اموال غیرمنقول در مالتا تعیین می‌شود. نرخ‌های مالیاتی متفاوتی برای شرایط زیر اعمال می‌شود:

2 درصد از ارزش انتقال

اموال منتقل شده‌ای که قبل از انتقال به نام یک شخص یا در مالکیت مشترک دو نفر بوده و در سند خرید قید شده باشد که این ملک به منظور شروع کسب و کار یا ساخت و ساز در آن، یا سکونت خودشان در آن خریداری شده و انتقال هم حداکثر سه سال از تاریخ خرید انجام شود.

5 درصد از ارزش انتقالملک انتقالی بنا به توضیحات، بخشی از یک پروژه نباشد و ملک ظرف مدت پنج سال از تاریخ خرید، منتقل شود.
5 درصد از ارزش انتقال

انتقال اموال واقع در والتا، که قبل از 31 دسامبر 2018 خریده شده و بازسازی یا نوسازی در تاریخ قبل از 31 دسامبر 2018 به تایید توسط سازمان محیط زیست و برنامه‌ریزی مالتا (MEPA) رسیده باشد. این انتقال نباید بعد از پنج سال از تاریخ 31 دسامبر 2018 انجام شود.

7 درصد از ارزش انتقال

ملک بازسازی شده ای که قبل از از 17 نوامبر 2014، قولنامه فروشی برای آن وجود نداشته باشد.

10 درصد از ارزش انتقال

ملکی که قبل از اول ژانویه 2004 خریداری شده باشد و انتقال قولنامه فروش، تا 17 نوامبر 2014 به کمیسیون درآمد ارسال نشده باشد.

%12 مالیات قطعی روی مابه التفاوت بین ارزش انتقال و هزینه خرید، برای انتقال اموال غیرمنقول موروثی، و روی مواردی که قبل از 25 نوامبر 1992 به ارث رسیده باشد، 7% مالیات قطعی اعمال می‌شود. در مواردی که انتقال اموال غیرمنقول خریداری شده از طریق وقف، بیش از پنج سال پس از تاریخ اهدا انجام شده باشد، 12 درصد مالیات بر سود حاصله اعمال می‌شود.

تحت چه شرایطی نقل و انتقال اموال از پرداخت مالیات معاف هستند؟

برخی معاملات از مالیات نقل و انتقال اموال معاف هستند. که عبارتند از:

 • کمک‌های مالی توسط یک فرد به اعضای خاص خانواده یا مؤسسات خیریه
 • انتقال اموالی که در مالکیت و تصرف تحویل گیرنده بوده یا اگر ملک به مدت سه سال متوالی بعد از تاریخ انتقال به عنوان محل سکونت اصلی افراد مورد استفاده قرار گرفته است.
 • واگذاری اموال بین زوجین در نتیجه جدایی یا طلاق قضایی یا توافقی
 • واگذاری اموال بخشی از تملکات بین زوجین یا دارای مالکیت مشترک
 • انتقال اموال از یک شرکت به شرکت دیگر که در آن شرکت‌ها شرایط لازم، مانند حضور در گروه مشابه را دارند.
 • واگذاری اموال توسط شرکت به سهام‌دار در جریان تسویه (فروش سهام) یا تقسیم دارایی آن به شرط رعایت شرایط خاص

مکان‌های مناسب برای خرید ملک در مالتا

مکان‌های مناسب برای خرید ملک در مالتا

برای خرید ملک در مالتا باید نیازهای فردی خود را باتوجه به موقعیتی که در آن قرار دارید، در نظر بگیرید. برای مثال یک کارآفرین جوان، ممکن است بخواهد در نزدیکی نقاط پرجنب و جوش Sliema و St Julians، و در مجاورت رستوران‌ها، بارها و مراکز سرگرمی شبانه باشد. اگر خانواده دارید، ممکن است مناطقی با مدارس خوب، پارک‌های عمومی و سوپر مارکت‌ها را ترجیح بدهید.

محبوب‌ترین مناطق برای خرید ملک در مالتا، چشم‌اندازهای خیره کننده‌ای از دریا را در نزدیکی تمامی امکانات ضروری ارائه می‌دهند و مسیرهای حمل و نقل محلی نیز برایشان فراهم ست. خرید آپارتمان یا خانه در مناطق زیر یک سرمایه گذاری فوق العاده محسوب می‌شود:

 • Sliema
 • St. Julians
 • Valletta
 • Mellieha
 • San Pawl tat-Targa
 • Madliena

اشاره به جزیره گوزو نیز خالی از لطف نیست؛ روند رو به رشد و مستمر قیمت ملک در گوزو و به طور کلی در مالتا باعث شده تا بتوان سود بسیار خوب طی سالیان آینده را برای خریداران ملک در مالتا به طور ضمنی تضمین کرد.

انواع متداول املاک در مالتا

انواع متداول املاک در مالتا

انتخاب ملک در مالتا به سبک زندگی‌تان بستگی دارد.

آپارتمان

زندگی آپارتمانی در مالت، به ویژه در بین شهروندان خارجی، توجه زیادی را به خود جلب کرده است. انواع و اندازه‌های مختلفی برای املاک مالتا وجود دارند، که آپارتمان‌ها معمولاً مقرون به صرفه‌ترین گزینه هستند. مجتمع‌های آپارتمانی زیادی برای انتخاب وجود دارد و هر کدام وضعیت منحصر به فردی دارند. مجتمع‌های مسکونی کوچک برای کسانی که به دنبال یک نقطه دنج هستند، احتمالا بهترین گزینه است. اما اگر یک منظره کامل دریا را از آپارتمانتان می‌خواهید، احتمالا باید در بین مجتمع‌های بلندمرتبه به دنبال آن باشید.

ویلاها

ویلاها گزینه بسیار جذابی برای خرید ملک در مالتا هستند که اصولا استخر و باغ‌های خصوصی خود را دارند و اغلب با قرارگیری در نزدیکی برخی از محبوب‌ترین جاذبه‌های مالتا، ترکیبی عالی از آرامش و کاوش را ارائه می‌کنند.

خانه‌های دوبلکس

خانه‌های دوبلکس هم گزینه محبوبی در بین خریداران ملک در مالتا هستند که معمولاً از دو یا چند طبقه تشکیل شده است و فضای خصوصی بیشتری در مقایسه با آپارتمان‌ها در اختیاران افراد می‌گذارند. خانه‌های دوبلکس معمولا ورودی و فضای بیرونی خود را دارند و اغلب دارای یک باغ یا تراس کوچک هستند.

خانه‌های سنتی

خرید یک خانه سنتی در مالتا راهی عالی برای سرمایه‌گذاری در بخشی از تاریخ و فرهنگ این کشور و در عین حال لذت بردن از تمام امکانات مدرن این کشور است. علاوه‌براین، موقعیت قرارگیری این خانه‌ها می‌تواند آنها به گزینه‌هایی جذاب برای زندگی و اجاره تبدیل کند. اگر به دنبال یک ملک منحصر به فرد با جذابیت فراوان هستید، یک خانه سنتی در مالتا می‌تواند گزینه مدنظرتان باشد.

سوالات متداول

آیا ایرانیان می‌توانند در مالتا ملک خریداری کنند؟

امکان خرید ملک در مالتا برای هر شهروند خارجی وجود دارد و ایرانیان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. منعی برای خرید ملک در مالتا از سوی ایرانیان وجود ندارد.

آیا خرید ملک در مالتا ارزش اقتصادی دارد؟

خرید ملک در مالتا مدتهاست که خود را به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری قوی معرفی و ثابت کرده است. خرید ملک در مالتا نه تنها یک سرمایه‌گذاری با بازده بالا در دهه‌های آینده است، بلکه گزینه بسیار مناسبی هم برای اعطای پاسپورت در کوتاهترین زمان ممکن (از 12 تا 36 ماه) به وسیله طرح شهروندی از طریق تابعیت خواهد بود.

آیا می‌توان با خرید خانه اقامت مالتا را گرفت؟

فرد باید برای احراز شرایط لازم برای اقامت تحت برنامه جامع اقامتی جدید، یک ملک 220000 پوندی و بیشتر (در مناطق جنوبی مالتا یا گوزو) یا حداقل 275000 پوندی در مناطق مرکزی و شمالی مالتا خریداری کند.

خرید ملک در مالتا چقدر آسان است؟

خرید ملک در مالتا یک گزینه آسان و ایمن است و بعد از توافق روی قیمت و شرایط، قولنامه‌ای بین خریدار و فروشنده امضا می‌شود.

قدرت پاسپورت مالتا چقدر است؟

پاسپورت مالتا، هشتمین پاسپورت معتبر دنیا است و با آن می توانید به 186 کشور دنیا سفر کنید.

هزینه زندگی در مالتا چقدر است؟

مالتا به طور کلی شرایط زندگی استانداردی را برای شهروندانش فراهم می کند و در مقایسه با کشورهای دیگر اروپایی، گزینه مقرون به صرفه ای محسوب می شود. هزینه زندگی در مالتا، بسته به سبک و محل زندگیتان متفاوت خواهد بود، اما این هزینه ها به طور کلی کم هستند.

به دنبال چه هستید؟