مهاجرت کاری به ترکیه و دریافت اقامت

فهرست مطالب

ممکن است بخوانید

مهاجرت کاری، یکی از روش های مهاجرت به کشور ترکیه است. در این روش باید با توجه به مهارتهایی که دارید، شغلی مناسب پیدا کنید و سپس برای دریافت ویزای کاری و مجوز کار اقدام کنید. با در دست داشتن مجوز کار دیگر نیازی به دریافت مجوز اقامت در ترکیه نخواهید داشت و این مجوز در واقع معادل با مجوز اقامت در این کشور می‌باشد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرایط و نحوه دریافت ویزای کاری و مجوز کار در کشور ترکیه می‌توانید به مقاله راهنمای کامل دریافت ویزای کاری ترکیه مراجعه کنید.


شرایط کار در ترکیه و نرخ بیکاری


شرایط کار در ترکیه و نرخ بیکاری

پیدا کردن کار در ترکیه برای افراد خارجی کمی سخت است. نرخ بیکاری در این کشور حدود 12 درصد است و در نتیجه فرصت های شغلی زیادی در انتظار شما نیست. از طرفی دیگر اولویت استخدام با شهروندان ترکیه می‌باشد و تنها در صورتی که شهروندان ترکیه تخصص لازم برای کار در موقعیت شغلی را نداشته باشند، کارفرما می‌تواند یک خارجی را استخدام کند.

کار در ترکیه برای مهاجران


کار در ترکیه برای مهاجران

طبق قوانین ترکیه، شهروندان ایرانی می‌توانند بدون نیاز به دریافت ویزا، برای مدت  3 ماه در کشور ترکیه اقامت موقت داشته باشند. اما باید در نظر داشته باشید که این اقامت کوتاه مدت اجازه کار و تحصیل را به شما نمی‌دهد. بنابراین برای کار در ترکیه باید جهت دریافت ویزا و مجوز کار اقدام کنید. همچنین برای کار نیاز به یک پیشنهاد شغلی و یا باصطلاح جاب آفر از طرف کارفرما دارید که بدون آن درخواست دریافت ویزای کاری امکانپذیر نمی‌باشد. با توجه به اینکه زبان رسمی مردم ترکیه زبان ترکی استانبولی است، تسلط به زبان ترکی استانبولی تا حد زیادی در این پروسه به شما کمک خواهد کرد.

فرصت های شغلی موجود برای مهاجران ترکیه بیشتر به حوزه صنعت توریسم و آموزش زبان انگلیسی محدود می شود. علاوه بر این، برخی سفارتخانه های خارجی، سازمان های غیردولتی و شعب شرکت های خارجی نیز این افراد را استخدام میکنند.

مشاغل قانونی برای افراد خارجی

شرکت های بین المللی فرصتهای شغلی متعددی در حوزه مدیریت، مارکتینگ، فروش و ترجمه برای مهاجرانی که به بیش از یک زبان مسلط هستند فراهم میکنند. به عنوان مثال این افراد میتوانند در بخش واردات و صادرات، خدمات مشتریان، آموزش زبان های خارجی و نگهداری از کودکان مشغول به کار شوند. همچنین مشاغل فصلی، به خصوص هتلها و شرکتهای مسافرتی به منابع انسانی خارجی نیاز دارند و افراد خارجی را استخدام می‌کنند.

مشاغل ممنوع برای افراد خارجی

افراد خارجی در ترکیه برای برخی موقعیتهای شغلی اجازه کار ندارند و تنها شهروندان ترکیه می‌توانند در این حوزه ها مشغول به کار شوند. دندانپزشکی ، پرستاری ، مامایی ، داروسازی ، دامپزشکی و وکالت از جمله این مشاغل هستند .

مشاغل پرطرفدار ترکیه

 • فنی و مهندسی
 • امور مالی و حسابداری
 • فناوری اطلاعات(IT)
 • فروش
 • مدیریت زنجیره تامین

شرایط مهاجرت به ترکیه از طریق کار و دریافت اجازه کار


شما بعنوان مهاجری که قصد کار در ترکیه را دارد و در صدد دریافت اجازه کار میباشد، باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید تا بتوانید برای دریافت اجازه کار اقدام نمایید.

 • دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای ترک

برای اینکه در ترکیه مشغول به کار شوید، باید از طرف یک کارفرما در ترکیه پیشنهاد همکاری داشته باشید.

 • کارت اقامت معتبر

به عنوان مثال افرادی که اقامت توریستی دارند، میتوانند برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام کنند و در مدت اقامت توریستی‌شان به دنبال کار باشند.

مزایای کار در ترکیه


 • بازار کار مناسب برای بسیاری از کسب و کارها
 • رشد اقتصادی ترکیه در سالهای اخیر
 • امکان دریافت شهروندی ترکیه(بعد از 5 سال)
 • اجازه تحصیل برای فرزندان کمتر از 18 سال
 • سابقه کار بین‌المللی
 • بیمه درمانی ترکیه

در نظر داشته باشید، در این روش شما باید یک پیشنهاد شغلی(جاب آفر) یا قرارداد کاری از طرف کارفرما داشته باشید و با استفاده از آن برای دریافت ویزای کاری درخواست دهید.


یکی از آسان‌ترین روشهای دریافت اقامت ترکیه، اقامت از طریق خرید ملک می‌باشد. با هر سرمایه ای که دارید می‌توانید برای خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله اقامت ترکیه از طریق خرید ملک مراجعه کنید.

اخذ شهروندی ترکیه از طریق کار


یکی از بهترین روش‌های دریافت شهروندی ترکیه، اقدام از طریق کار می‌باشد. شهروندان خارجی که به مدت 5 سال به صورت قانونی در این کشور کار کنند و مالیات خود را پرداخت کرده باشد، می توانند برای دریافت شهروندی این کشور اقدام کنند. در نظر داشته باشید، برای دریافت شهروندی به این طریق باید 5 سال و هرسال حداقل 180 روز در ترکیه اقامت داشته باشید. همچنین در طول مدت 3 سال آخر حداکثر 365 روز اجازه خارج شدن از خاک ترکیه را خواهید داشت. درصورتیکه این موارد رعایت نشوند، درخواست شهروندی شما رد خواهد شد.

میزان حقوق دریافتی در کشور ترکیه


میزان حقوق دریافتی در کشور ترکیه

میزان حقوق در کشور ترکیه به فاکتورهای متعددی از جمله شهر و محل کار، مدارک تحصیلی، مهارت های کارمند و سابقه کاری بستگی دارد. میانگین حقوق کارمندان در سال 2021 حدود 5000 لیر و حداقل دستمزد حدود 3000 لیر گزارش شده است.

درآمد مشاغل مختلف در کشور ترکیه

مبلغ حقوق(لیر ترکیه)عنوان شغلی
5560حسابدار
4450دستیار حسابدار
11700مدیر حسابداری
7450حسابرس داخلی
6930مدیر دفتر
3530منشی
4960طراح گرافیک
9710مهندس هوافضا
5660مهماندار
14200مدیر بانک
6300معلم دوزبانه
6870مترجم
10100مدیر پروژه
7120مهندس عمران
7910مهندس مکانیک
17000مدیر ارشد مالی
5180سرآشپز
6330پرستار
3000صندوقدار
2540پیشخدمت

نحوه پیدا کردن کار برای مهاجران


نحوه پیدا کردن کار برای مهاجران

به منظور پیدا کردن شغل مناسب در ترکیه میتوانید از سایت های کاریابی معتبر بهره بگیرید.

 • Expat.com
 • iSKUR
 • Jobs In Istanbul
 • Reed.co.uk – Jobs In Turkey
 • Secretcv.com
 • Totaljobs – Jobs In Turkey
 • Yenibiris.com

در نظر داشته باشید، تسلط به زبان ترکی استانبولی از ضروریات کار در ترکیه می باشد، چرا که مردم این کشور غالبا به زبان انگلیسی تسلط ندارند.

پرسش های متداول


آیا این امکان وجود دارد که در ترکیه شغل دورکاری داشته باشم؟

نوعی از مجوز کار با عنوان”اجازه کار مستقل” وجود دارد که میتوانید از آن استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید، لازمه دریافت این مجوز کار 5 سال اقامت قانونی در ترکیه میباشد.

آیا ترکیه کشوری گران برای زندگی است؟

هزینه زندگی در ترکیه برای یک نفر ماهانه حدود 2500 لیر مباشد.

میزان حقوق مدرسان انگلیسی در ترکیه چقدر میباشد؟

به منظور آموزش زبان انگلیسی در ترکیه، باید مدرک TEFL داشته باشید. برخی از مدارس نیز ممکن است از شما بخواهند سوابق تدریستان را نشان دهید و یا مدرک دانشگاهی داشته باشید. میانگین حقوق آموزش زبان انگلیسی در ترکیه ماهانه حدود 500 تا 1150 دلار میباشد.

آیا راه اندازی کسب وکار در ترکیه آسان است؟

فرایند راه اندازی کسب و کار و ثبت شرکت در ترکیه نسبتا آسان میباشد و درصورتیکه تمامی مدارک لازم اماده باشد، ظرف مدت یک هفته مراحل قانونی این پروسه انجام خواهد شد.

آیا این امکان وجود دارد که بدون شغل به ترکیه مهاجرت کنم؟

برای دریافت مجوز کار در ترکیه باید قرارداد کاری و یا یک پیشنهاد شغلی از طرف کارفرما داشته باشید. درصورتیکه حداقل برای مدت 5 سال بدون وقفه و به طور قانونی در ترکیه کار کنید، میتوانید برای دریافت اجازه کار مستقل اقدام کنید.

 

آیا این امکان وجود دارد که بدون مدرک، به آموزش زبان انگلیسی در ترکیه بپردازم؟

به منظور آموزش زبان انگلیسی در ترکیه نیازی به مدرک نیست، تنها گواهی TEFL (120 ساعت) کفایت میکند.

پروسه دریافت ویزای کاری ترکیه چقدر طول میکشد؟

فرایند دریافت ویزای کاری ترکیه حدود 20 روز زمان میبرد. بازای 52 میلیون ویزای توریستی که هرساله افراد به ترکیه سفر میکنند، تنها 100000 نفر با ویزای کاری وارد خاک ترکیه میشوند.

مزایای دریافت مجوز کار ترکیه چیست؟

کارگران خارجی از مزایای بسیاری در ترکیه برخوردارند. بعنوان مثال، این افراد از خدمات درمانی رایگان در بیمارستانهای دولتی بهره میبرند. همچنین درصورتیکه برای مدت 5 سال در ترکیه به طور قانونی کار کنید، میتوانید برای دریافت شهروندی درخواست بدهید.

آیا ترکیه برای کار مناسب است؟

طبق آمار، ترکیه هفتمین کشور مناسب در جهان برای کارگران بین المللی مقیم در این کشور میباشد. این آمار براساس فاکتورهایی نظیر فرصتهای کاری پیشنهاد شده، کیفیت زندگی،‌ توازن بین کار و زندگی،‌ درآمد و کیفیت زندگی خانوادگی تخمین زده شده است.

شرایط اجازه کار برای همراه در ترکیه به چه صورت است؟

به همسر و فرزندان تحت سرپرستی، در صورتیکه برای مدت 5 سال در ترکیه اقامت داشته باشید، اجازه کار تعلق خواهد گرفت.