اقامت ترکیه از طریق تولد فرزند 2023

اقامت ترکیه از طریق تولد
فهرست مطالب

ممکن است بخوانید

یکی از روش‌های دریافت اقامت کشور ترکیه، اقامت از طریق تولد می‌باشد. خانواده‌ای که در ترکیه صاحب فرزند شوند، درصورتیکه پدر یا مادر شهروند ترکیه باشد، می‌توانند برای دریافت شهروندی و پاسپورت نوزادشان از لحظه تولد اقدام کنند. اما درصورتی که پدر و مادر شهروند ترکیه نباشند و تنها مجوز اقامت داشه باشند، حق شهروندی به فرزندشان اعطا نخواهد شد و ظرف مدت 6 ماه از تاریخ تولد، باید برای دریافت مجوز اقامت ایشان اقدام کنند. درغیر اینصورت اقامت نوزاد غیرقانونی بوده و جریمه خواهد شد.

یکی از آسان‌ترین روش‌های دریافت اقامت و شهروندی ترکیه، خرید ملک می‌باشد. شهروندان خارجی می‌توانند با خرید ملکی با ارزش 250,000 دلار بلافاصله برای دریافت شهروندی و پاسپورت خود و خانواده‌شان (همسر و فرزندان زیر 18 سال) اقدام کنند. همچنین شما می‌توانید ملکی با ارزش کمتر از 250,000 دلار خریداری کنید، بدین‌ترتیب اقامت یکساله ترکیه به شما اعطا خواهد شد که هرساله امکان تمدید آن را خواهید داشت و پس از گذشت 5 سال می‌توانید برای شهروندی ترکیه درخواست بدهید.

 

گونش‌اینوست در تمامی مراحل دریافت اقامت و شهروندی ترکیه کنار شما خواهد بود. به منظور دریافت اطلاعات بیشتر، ارزیابی شرایط و انتخاب بهترین گزینه برای دریافت اقامت کشور ترکیه با مشاوران ما در گونش‌اینوست تماس بگیرید.

 

مزایای شهروندی ترکیه


 • زندگی در محیطی با استانداردهای بالا
 • تحصیل رایگان در مدارس ترکیه
 • تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه
 • استفاده از خدمات درمانی رایگان ترکیه
 • سفر به بیش از 110 کشور دنیا بدون نیاز به ویزا
 • امکان سرمایه‌گذاری در محیطی با پتانسیل خوب اقتصادی
 • هزینه معقول زندگی

 

درصورتیکه والدین هردو موفق به دریافت شهروندی ترکیه شوند، حقوق شهروندی به فرزندان زیر 18 سال ایشان نیز تعلق خواهد گرفت. درصورتیکه قصد دارید برای دریافت حق شهروندی ترکیه اقدام کنید، مقاله انواع روش‌های سرمایه‌گذاری برای دریافت شهروندی ترکیه را مطالعه کنید.

اصل خاک و اصل خون


 

نوزاد متولد ترکیه

 

طبق اصل خاک، تابعیت شخص از طریق محل تولد او تعیین می‌گردد. بعنوان مثال نوزادی که در خاک کانادا متولد شود، فارغ از اینکه والدینش حق شهروندی کانادا را داشته باشند یا خیر، شهروند کانادا خواهد بود.

برخلاف اصل خاک، در کشورهایی که از اصل خون پیروی می‌کنند، تنها تولد شخص در خاک کشور برای دریافت شهروندی کفایت نمی‌کند؛ بلکه باید یکی از والدینش شهروند آن کشور باشند. تنها در این صورت است که می‌توان برای دریافت شهروندی نوزاد از لحظه تولد اقدام کرد. کشور ترکیه از اصل خون پیروی می‌کند.

درخواست مجوز اقامت برای نوزادان متولد شده در ترکیه


 

در خواست مجوز اقامات از طریق نوزاد

 

درصورتیکه یک خانواده در ترکیه صاحب فرزند شوند و هیچ‌کدام از والدین شهروند ترکیه نباشند، از تاریخ تولد یک ماه برای دریافت گواهی تولد و 6 ماه برای دریافت مجوز اقامت فرزندشان فرصت خواهند داشت.

پس از تولد نوزاد، گواهی تولد (doğum belgesi) در بیمارستان صادر می‌گردد. با استفاده از این گواهی، نوزاد می‌تواند به طور قانونی برای مدت 6 ماه در ترکیه اقامت داشته باشد. به منظور دریافت مجوز اقامت نوزاد، والدین نوزاد باید مراحل زیر را طی کنند:

 1. ثبت تولد در اداره Nüfus ترکیه

در ابتدا باید تولد فرزندتان را ظرف مدت 30 روز، در اداره جمعیت و شهروندی ترکیه یا  (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü) Nüfus  ثبت کنید.

به هنگام مراجعه به ادراه Nüfus گواهی تولد نوزاد و کیملیک کارت خودتان را به همراه داشته باشید.

 1. اقدام برای ثبت تولد نوزاد در سفارت کشور خودتان و دریافت پاسپورت کشور ایران

با استفاده از گواهی تولد نمی‌توان به خارج از ترکیه سفر کرد و یا به ترکیه وارد شد. بنابراین باید به سفارت کشورتان مراجعه کنید و برای دریافت پاسپورت ایران اقدام نمایید. همچنین به هنگام درخواست برای مجوز اقامت، به پاسپورت ایران نیاز خواهید داشت.

 1. درخواست مجوز اقامت ترکیه برای نوزاد

در طول 6 ماه اول، می‌توانید برای دریافت مجوز اقامت نوزادتان اقدام کنید. البته در نظر داشته باشید باید به این منظور والدین کیملیک کارت ترکیه را داشته باشند.

کلیه مراحل درخواست شبیه به درخواست اقامت افراد بزرگسال است، با این تفاوت که نوزاد شما در ترکیه متولد شده و باید این مورد را اعلام کنید. به هنگام تکمیل اطلاعات گزینه (Türkiye’de Doğan Çocuk) (به معنی نوزاد متولد شده در ترکیه) را تیک بزنید.

 

گواهی تولد به تنهایی، حق شهروندی برای نوزاد متولد شده در خاک ترکیه به همراه نخواهد داشت. درصورتیکه یکی از والدین نوزاد شهروند ترکیه باشند، نوزاد از لحظه تولد شهروند ترکیه خواهد بود. در غیر اینصورت، والدین نوزاد باید حداکثر تا 6 ماه بعد از تاریخ تولد نوزاد، برای دریافت مجوز اقامت او اقدام کنند.

دریافت شهروندی ترکیه از طریق مجوز اقامت


 

پاسپورت ترکیه

 

نوزادی که در ترکیه به دنیا بیاید و والدینش برای دریافت مجوز اقامت اقدام کنند، در سن 18 سالگی تحت شرایط خاصی می‌تواند برای دریافت شهروندی اقدام کند.

شرایط لازم برای دریافت شهروندی ترکیه

 • سن قانونی(18 سال)
 • 5 سال اقامت مستمر در ترکیه پیش از درخواست شهروندی
 • عدم سوء پیشینه
 • تمکن مالی
 • تسلط به زبان ترکی
 • عدم ایجاد خطر برای امنیت ملی کشور ترکیه

مدارک لازم برای دریافت شهروندی ترکیه

 • شناسنامه و پاسپورت معتبر
 • مجوز اقامت ترکیه
 • 4 قطعه عکس بایومتریک
 • تاییدیه میزان تمکن مالی (درآمد ماهیانه)

دریافت شناسنامه و پاسپورت ایرانی برای نوزاد متولد شده در ترکیه


 

نوزاد متولد شده در ترکیه

 

والدین نوزاد پس از ثبت تولد فرزندشان در اداره جمعیت و ثبت احوال ترکیه می‌توانند به سفارت ایران مراجعه کنند و برای دریافت شناسنامه نوزاد اقدام کنند. مدارک لازم برای دریافت شناسنامه عبارتند از:

 • شناسنامه و پاسپورت والدین
 • سند ازدواج والدین
 • گواهی تولد نوزاد
 • تکمیل فرم‌های مربوطه
 • پردات هزینه های مربوطه

تابعیت مضاعف در ترکیه


ترکیه از جمله کشورهایی است که اجازه تابعیت دوگانه به شهروندانش می‌دهد، به این معنی که نوزادی که در ترکیه متولد می‌شود و تابعیت ایران را دارد، می‌تواند برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه نیز اقدام کند. بدین‌ترتیب نوزاد از مزایای شهروندی ترکیه نظیر تحصیل رایگان در مدارس، استفاده از خدمات درمانی رایگان و تحصیل در دانشگاه‌های معتبر ترکیه بهره‌مند خواهد شد؛

 

نوزادی که یکی از والدینش شهروند ترکیه باشند، چه در خاک ترکیه بدنیا بیاید و چه خارج از ترکیه، شهروند ترکیه خواهد بود و از مزایای شهروندی بهره‌مند خواهد شد.

دریافت حق شهروندی از طریق تولد


 

دریافت حق شهروندی از طریق تولد در ترکیه

 

نوزاد متولد شده در کشور ترکیه، درصورتیکه یکی از والدینش شهروند ترکیه باشند، از لحظه تولد شهروند ترکیه خواهد بود و والدینش می‌توانند برای دریافت حق شهروندی ایشان اقدام کنند.

مدارک لازم  برای دریافت شهروندی ترکیه از طریق تولد

 • فرم درخواست
 • 2 قطعه عکس بایومتریک با پس‌زمینه سفید
 • مدارک مربوط به شهروندی پدر یا مادر
 • ترجمه ترکی مدارک هویتی مربوط به مادر یا پدر نوزاد با تاییدیه نوتر (درصورتیکه شهروند خارجی باشند)
 • سند ازدواج والدین (درصورتیکه والدین متارکه کرده باشند، گواهی طلاق و درصورتیکه یکی از والدین فوت کرده باشد، گواهی فوت)
 • گواهی تولد مورد تایید نوتر

پرسش‌های‌ ‌متداول


آیا نوزادی که در ترکیه متولد شود، از لحظه تولد شهروند ترکیه خواهد بود؟

خیر، برای اینکه نوزاد شهروند ترکیه شود، باید پدر یا مادر او شهروند ترکیه باشند.

نوزادی که در ترکیه متولد شود، والدینش تا چه زمانی وقت دارند برای دریافت مجوز اقامت نوزاد اقدام کنند؟

والدین نوزاد 6 ماه بعد از تاریخ تولد نوزاد وقت دارند برای دریافت مجوز اقامت او اقدام کنند، در غیر اینصورت جریمه خواهد شد.

مزایای بدنیا آمدن نوزاد در ترکیه چیست؟

تولد نوزاد در خاک ترکیه مزایای خاصی ندارد و باید مانند دیگر افراد خارجی پروسه دریافت مجوز اقامت را طی کند.

آسان‌ترین روش دریافت اقامت ترکیه چیست؟

بهترین و آسان‌ترین روش دریافت اقامت ترکیه، خرید ملک می‌باشد.

برای دریافت شهروندی نوزادی که در خاک ترکیه متولد شود، ایا باید حتما پدر نوزاد شهروند ترک باشد؟

خیر، درصورتیکه مادر هم شهروند ترکیه باشد، نوزاد حق شهروندی خواهد داشت.

بهترین روش دریافت حق شهروندی ترکیه چیست؟

خرید ملک به ارزش 250,000 دلار

آیا نوزادی که در خاک ترکیه متولد میشود، می‌تواند بصورت رایگان در مدارس ترکیه تحصیل کند؟

خیر. برای تحصیل رایگان در مدارس ترکیه، شخص باید شهروند ترکیه باشد و برای دریافت حق شهروندی باید یکی از والدین شهروند ترکیه باشند.

تابعیت مضاعف ترکیه چیست؟

ترکیه اجازه تابعیت دوگانه به شهروندانش می‌دهد، درواقع شخصی که تابعیت ایران را دارد، می‌تواند برای دریافت شهروندی و پاسپورت ترکیه نیز اقدام کند