راهنمای کامل مهاجرت به ترکیه 2023

فهرست مطالب

ممکن است بخوانید

هزینه زندگی در ترکیه

در این مقاله قصد داریم به بررسی هزینه‌های عمومی زندگی در ترکیه بپردازیم. هزینه‌های عمومی زندگی که در این مقاله به تفصیل مورد بررسی قرار

مطالعه »

ترکیه کشوری بین‌قاره‌ای است که در جنوب‌شرقی اروپا و جنوب‌غربی آسیا و در کرانه دریای سیاه قرار دارد.

طبق آمارهای منتشر شده، ترکیه هفتمین مقصد مهاجران در دنیا میباشد که به لحاظ کیفیت زندگی در سطح مطلوبی قرار داشته و برای سرمایه گذاری فرصت های بی شماری را به مهاجران ارائه میکند. این کشور با ترکیب فوق العاده ای از سنتهای غربی و شرقی، به لحاظ فرهنگی محیطی مناسب را برای زندگی اقوام مختلف فراهم آورده است.

در این مقاله به معرفی انواع روش های مهاجرت به ترکیه می‌پردازیم.

انواع روش‌های مهاجرت به ترکیه


به طور کلی برای مهاجرت به ترکیه باید از طریق یکی از روش‌های زیر اقدام کنید.

 • مهاجرت به ترکیه از طریق کار
 • مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج
 • مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل
 • مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک
 • مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره خانه
 • مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

مهاجرت به ترکیه از طریق کار

یکی از روشهای مهاجرت ، مهاجرت کاری به ترکیه می‌باشد، در این روش باید از کارفرمای ترک دعوتنامه کاری دریافت  کنید. با توجه به نرخ بیکاری در ترکیه(14%) و با توجه به اینکه اولویت استخدام با شهروندان ترکیه است، احتمال استخدام مهاجران نسبتا پایین بوده و بنابراین این روش کمتر مورد استقبال قرار می‌گیرد.

با این وجود، در صورتیکه در حرفه‌ای تخصص دارید و به زبان ترکی مسلط هستید میتوانید از این طریق اقدام کنید. پس از استخدام، متقاضی موفق به دریافت اقامت موقت کاری یکساله شده و درصورتیکه برای مدت 5 سال در این کشور کار کند، اقامت دائم به ایشان اعطا خواهد شد.

شرایط و قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق کار

 • پاسپورت معتبر
 • دعوتنامه کاری از کارفرمای ترک
 • رزومه شغلی
 • تسلط به زبان ترکی

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش‌های مهاجرت، مهاجرت از طریق ازدواج با فردی است که شهروند ترکیه بوده و پاسپورت کشور ترکیه را دارد. در  روش مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج، پس از 3 سال زندگی مشترک و انجام تحقیقات لازم،‌ اقامت دائم به شما داده خواهد شد.

شرایط و قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق ازدواج

 • پاسپورت معتبر
 • ازدواج رسمی با شهروندان ترکیه
 • حداقل 3 سال زندگی مشترک

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

متقاضیانی که قصد ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه را دارند، می‌توانند از این طریق اقدام کنند. در این روش ابتدا باید از دانشگاه‌های ترکیه پذیرش بگیرید و سپس برای اخذ ویزای تحصیلی اقدام کنید.

به منظور گرفتن پذیرش از دانشگاه‌های ترکیه باید در آزمون ورودی دانشگاههای دولتی ترکیه (آزمون یوس) شرکت کنید و نمره قبولی را کسب کنید.

همچنین از آنجاییکه تسلط به زبان ترکی استانبولی یکی از ملزومات مهاجرت تحصیلی به کشور ترکیه است، به منظور سنجش سطح زبان ترکی متقاضیان باید در آزمون‌های معتبر نظیر آزمون تومر شرکت کنند و نمره قبولی را کسب کنند.

شرایط و قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق تحصیل

 • پاسپورت معتبر
 • کسب نمره قبولی در آزمون یوس
 • کسب نمره قبولی در آزمون تومر
 • نامه پذیرش دانشگاه

اسامی برخی از بهترین دانشگاههای ترکیه در ادامه آورده شده است:

 1. دانشگاه بغازیچی در استانبول با رتبه 197 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان؛
 2. دانشگاه فنی خاورمیانه در آنکارا با رتبه 453 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان؛
 3. دانشگاه فنی استانبول در استانبول با رتبه 486 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان؛
 4. دانشگاه حاجت تپه در آنکارا با رتبه 511 در میان بهترین دانشگاه‌های جهان و
 5. مؤسسه فناوری ازمیر در ازمیر با رتبه 557 در میان دانشگاه‌های برتر جهان.

مهاجرت به ترکیه از طریق  خرید ملک

مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک

یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به ترکیه، مهاجرت از طریق خرید ملک می‌باشد. اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه نوعی سرمایه گذاری محسوب می شود. در صورتیکه ارزش ملک خریداری شده بیش از 250000 دلار باشد، شما میتوانید برای اخذ شهروندی ترکیه اقدام کنید و بدین‌ترتیب همسر و فرزندان شما که کمتر از 18 سال سن دارند نیز شهروند ترکیه محسوب خواهند شد.

با خرید ملک با ارزش کمتر از 250000 دلار در ترکیه شما اقامت یکساله دریافت خواهید کرد و این فرصت را خواهید داشت که هرساله اقامتتان را تمدید کنید.

یکی از آسان‌ترین روشهای دریافت اقامت ترکیه، اقامت از طریق خرید ملک می‌باشد. با هر سرمایه ای که دارید می‌توانید برای خرید ملک و دریافت اقامت ترکیه اقدام کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص به مقاله اقامت ترکیه از طریق خرید ملک مراجعه کنید.

شرایط و قوانین مهاجرت به ترکیه از طریق  خرید ملک

 • پاسپورت معتبر
 • سرمایه به ارزش 250000 دلار برای خرید خانه

مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره خانه

مهاجرت به ترکیه از طریق اجاره خانه یکی دیگر از روشهای اخذ اقامت ترکیه است. طبق اطلاعات جمع آوری شده از تجربیات مهاجرت به ترکیه این روش یکی از پرریسک‌ترین روشهای اخذ اقامت میباشد. لازم است بدانید این نوع اقامت یکساله بوده و قابلیت تمدید ندارد. به این ترتیب پس از یک سال باید برای اخذ اقامت به روش‌های دیگری که در این مقاله ذکر شده است، اقدام نمایید.

اقامت یکساله از طریق اجاره آپارتمان به فرد مهاجر اجازه تحصیل و کار نمیدهد، بنابراین متقاضی برای تحصیل و کار باید جهت اخذ اقامت کاری و تحصیلی اقدام کند.

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری

یکی از روشهای سرمایه‌گذاری در ترکیه ثبت شرکت می‌باشد. از این طریق شما میتوانید برای دریافت اقامت موقت اقدام نمایید. همچنین درصورتیکه کسب و کار شما برای مدت 5 سال فعال باشد، پس از این دوره میتوانید برای دریافت شهروندی و پاسپورت نیز اقدام فرمایید.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله راهنمای کامل ثبت شرکت در ترکیه 2023 را مطالعه کنید.
به‌منظور سرمایه گذاری در ترکیه میتوانید از طریق سپرده‌گذاری در بانک نیز اقدام کنید، به این ترتیب که ارزش سپرده بانکی باید حداقل 500000 دلار باشد. در نظر داشته باشید این مبلغ حداقل باید برای مدت 3 سال در بانک بماند و شما اجازه برداشت آن را ندارید، البته در نظر داشته باشید که این بدان معنی نیست که سودی به سپرده بانکی شما تعلق نگیرد. شما در این مدت میتوانید سود بانکی سپرده‌تان را ماهانه دریافت کنید.همان طور که در بخش‌های قبلی ذکر کردیم، اقامت از طریق خرید ملک در ترکیه به نوعی اقامت از طریق سرمایه گذاری محسوب می شود. در صورتیکه ارزش ملک خریداری شده بیش از 250000 دلار باشد، شما میتوانید برای اخذ شهروندی خودتان، همسر وفرزندانتان اقدام نمایید.

سرمایه گذاری در بورس و خرید اوراق قرضه دولتی نیز از دیگر روش‌های سرمایه گذاری در ترکیه می‌باشند.

شرایط و قوانین اخذ شهروندی و پاسپورت ترکیه از طریق سرمایه گذاری

 • سن بالای 18 سال
 • پاسپورت معتبر
 • سپرده بانکی به ارزش 500000 دلار
 • سرمایه به ارزش 500000 دلار برای خرید اوراق قرضه دولتی
 • کارآفرینی برای حداقل 50 نفر در ترکیه
 • خرید ملک به ارزش 250000 دلار

مزایا و معایب مهاجرت به ترکیه


مزایا

 • کیفیت خوب زندگی در مقایسه با ایران
 • هزینه نسبتا کم زندگی
 • پروسه نسبتا آسان برای اخذ شهروندی ترکیه
 • شهروندی دوتابعیتی ترکیه
 • خدمات و مراقبت پزشکی با کیفیت بالا
 • مدارس بین‌المللی
 • آب و هوای مطبوع و معتدل
 • هزینه پایین خرید و اجاره مسکن در مقایسه با سایر کشورها
 • نرخ بهره بانکی پایین
 • بانکداری بین‌المللی
 • شباهت‌های فرهنگی

معایب

 • دوری از خانواده و آشنایان
 • یادگیری زبان ترکی
 • شرایط نسبتا سخت برای دریافت مجوز کار
 • هزینه بالای بنزین

هزینه مهاجرت به ترکیه چقدر می‌باشد؟


هزینه مهاجرت به ترکیه

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که حداقل پول لازم برای مهاجرت به ترکیه چقدر است؟ برای پاسخ به این سوال نمیتوان عدد مشخصی را بیان کرد، چرا که هزینه مهاجرت به فاکتورهای متعددی بستگی دارد. اما به طور کلیهزینه مهاجرت به ترکیه شامل مالیات‌ مربوط به درخواست‌های پذیرش، حق بیمه سلامت اجباری و حق‌التحریر دفاتر اسناد رسمی می‌باشد. میزان این هزینه‌ها به ملیت، سن و مدت زمان اقامتتان بستگی دارد.

علاوه بر این موارد باید هزینه‌هایی همچون بلیت هواپیما(حدودا 1000 لیر)، اجاره خانه(ماهانه بین 1000 تا 4000لیر) ، کارت اقامت موقت و هزینه‌های زندگی در ترکیه را نیز در نظر بگیرید.

پرسش‌های متداول


مدت زمان لازم برای دریافت شهروندی ترکیه چقدر میباشد؟ 

پس از خرید ملک و تکمیل درخواست پذیرش سه تا شش ماه طول می‌کشد تا شهروندی و پاسپورت ترکیه را بگیرید.

چه کسانی می‌توانند برای دریافت اجازه اقامت در ترکیه اقدام کنند؟

اتباع تمام کشورهایی که با ویزای توریستی به ترکیه سفر می‌کنند و می‌خواهند برای اهداف گردشگری در ترکیه اقامت داشته باشند، می‌توانند برای دریافت اجازه اقامت در ترکیه اقدام کنند. البته اداره مهاجرت محلی به صلاحدید خود می‌تواند اجازه اقامت را اعطا کند یا درخواست مهاجران را رد کند.

دریافت اجازه اقامت در ترکیه چقدر طول می‌کشد؟

اداره مهاجرت دوره ای سه ماهه‌ را برای ارزیابی درخواست‌ها در نظر گرفته است. البته مدت زمان این فرایند، بسته به فصل و حجم کار، معمولاً یک تا دو ماه است.

چه زمانی می‌توانم برای دریافت اجازه اقامت در ترکیه اقدام کنم؟

صرفاً پس از سفر به ترکیه با ویزای توریستی می‌توانید برای دریافت اجازه اقامت اقدام کنید؛ خارج از ترکیه نمی‌توانید درخواست بدهید.

برای دریافت مجوز اقامت حتماً باید در ترکیه خانه بخرم؟

برای آن‌که درخواست مجوز اقامت بدهید، می‌توانید ملکی مسکونی را در ترکیه بخرید یا اجاره کنید.

با پاسپورت ترکیه و بدون ویزا به چند کشور می‌توانم سفر کنم؟

دارندگان پاسپورت ترکیه می‌توانند بدون ویزا به 110 کشور سفر کنند.

آیا مهاجرت به ترکیه از طریق تولد فرزند امکانپذیر است؟

مهاجرت به ترکیه از طریق تولد فرزند امکانپذیر نیست. لازم است بدانید دو سیستم برای اخذ تابعیت از طریق تولد در سراسر جهان وجود دارد، اولی اصل خاک و دومی اصل خون. طبق قوانین کشور ترکیه از اصل خون پیروی میکند؛ به این معنا که در صورتیکه حداقل یکی از والدین دارای اقامت دائمی ترکیه نباشند، هیچگونه تابعیتی به نوزادی که در ترکیه متولد شود داده نمی‌شود و والدین هم نمی‌توانند از این طریق به ترکیه مهاجرت کنند.

بدون ویزا چند روز می‌توانم در ترکیه اقامت داشته باشم؟ 

نود روز.

آیا خدمات درمانی در ترکیه رایگان است؟

 بله، خدمات درمانی در محدوده نظام سلامت و درمان همگانی رایگان است. حتی اگر مقیم ترکیه باشید و کار داشته باشید، کارفرمای‌تان موظف است حق بیمه‌تان را پرداخت ‌کند.

اگر بیشتر از مدت زمان ویزا در ترکیه بمانم، چه اتفاقی می‌افتد؟  

اگر بیشتر از مدت زمان مجاز ویزا در ترکیه بمانید، از شما خواسته می‌شود که کشور را ترک کنید. زمانیکه با ویزای تاریخ گذشته در ترکیه باشید، تمدید ویزا برای‌تان سخت‌تر خواهد بود. بنابراین بهترین راه این است که ترکیه را ترک کنید و برای دریافت ویزای دیگری اقدام کنید.

برای مهاجرت به ترکیه از کجا شروع کنم؟

اولین مرحله برای مهاجرت به ترکیه شناخت روش های مهاجرت و انتخاب بهترین گزینه است. پس از آن میتوانید شرایط و مدارک مهاجرت را بر اساس روش انتخاب شده فراهم کنید.

بهترین راه برای مهاجرت به ترکیه کدام است؟

مسلماً شرایط شخصی شما در انتخاب بهترین روش مهاجرت به ترکیه بسیار مؤثر است؛ اما به طور کلی تحصیل در دانشگاه های ترکیه و خرید ملک در ترکیه از بهترین راههای مهاجرت به ترکیه هستند.

مهاجرت به ترکیه برای ایرانیان خوب است یا بد؟

با توجه به اوضاع اقتصادی، اخیرا مهاجرت به ترکیه طرفداران زیادی پیدا کرده است. با توجه به هزینه نسبتا پایین زندگی و پروسه آسان دریافت اقامت در مقایسه با کشورهای اروپایی، ترکیه به یکی از مقاصد اصلی مهاجران تبدیل شده است.

آیا با اقامت توریستی میتوانم در ترکیه مشغول به کار شوم؟

خیر، دعوتنامه کاری از طرف کارفرما الزامی است و باید اقامت خود را به اقامت کاری تغییر دهید تا بتوانید کار کنید.

بهترین روش برای مهاجرت فامیلی به ترکیه کدام است؟

مهاجرت به ترکیه از طریق سرمایه گذاری(خرید ملک با ارزش 250000 دلار یا بیشتر) بهترین روش برای مهاجرت فامیلی است، چرا که در این روش فرد میتواند خانواده‌اش را به ترکیه بیاورد و افراد خانواده اجازه تحصیل و کار نیز خواهند داشت.

آیا با اجاره ملک در ترکیه میتوان اقامت دائم و پاسپورت ترکیه را دریافت کرد؟

خیر، تنها میتوانید یک ویزای توریستی یکساله دریافت کنید که اجازه کار و تحصیل هم با این شرایط به شما داده نخواهد شد.