اخذ اقامت و مهاجرت به عمان با خرید ملک

اخذ اقامت و مهاجرت به عمان با خرید ملک
فهرست مطالب

ممکن است بخوانید

خرید ملک در استانبول 2023

استانبول، بعنوان بزرگترین شهر ترکیه به لحاظ امکانات رفاهی در سطح بالایی قرار دارد. به همین دلیل بسیاری از مهاجران این شهر را برای زندگی

مطالعه »
اقامت ترکیه

صفر تا صد تمدید اقامت ترکیه

تمامی شهروندان خارجی که از طریق روش‌های مختلف تحصیلی، مجوز کار، خرید ملک و اجاره خانه اقامت ترکیه را دریافت کرده‌اند باید قبل از تاریخ

مطالعه »

در جنوب شرقی شبه‌جزیره عربستان مهمان‌نوازترین پادشاهی خلیج‌فارس یعنی عمان واقع شده است. این کشور یکی از امن‌ترین و آرام‌ترین کشورهای این منطقه به‌حساب می‌آید. حتی در دوران کنونی نیز عمان توانسته از بحران‌های سیاسی و اقتصادی که دیگر کشورهای منطقه را درگیر کرده است، دور بماند. در حال حاضر بیش از 40% از شهروندان این کشور را افراد خارجی و مهاجران تشکیل داده‌اند و بیشتر این مهاجران در پایتخت این کشور یعنی مسقط زندگی می‌کنند. با خرید ملکی به ارزش 650.000 دلار می‌توانید اقامت عمان را به دست آورید و آن را هر 2 تا 10 سال یک‌بار تمدید نمایید.

گلدن ویزای عمان

در سال 2021، عمان برنامه گلدن ویزای خود را آغاز نمود. این برنامه بخشی از یک‌ روند جهانی در میان اقتصادهای مشابه به‌خصوص در کشورهای حوزه خلیج‌فارس محسوب می‌شد که هدف آن حذف الزامات مالی برای اخذ ویزا و جذب سرمایه‌گذاران در دوران پاندمی می‌باشد. گلدن ویزای عمان به افراد خارجی بالای 21 سال اجازه می‌دهد در صورت داشتن یکی از الزامات زیر اقامت 5 تا 10 ساله و قابل‌ تمدید این کشور را به دست آورند.

برای اقامت 5 ساله:

 • سرمایه‌گذاری حداقل 250.000 ریال عمانی در اوراق‌ قرضه دولتی عمان (650.000 دلار).
 • خرید ملک یا خانه‌ای در عمان به ارزش حداقل 250.000 ریال عمان
 • سرمایه‌گذاری حداقل 250.000 در شرکت‌های عمانی

برای اقامت ۱۰ساله:

 • سرمایه‌گذاری حداقل 500.000 ریال عمان در یک شرکت مسئولیت محدود یا شرکت سهامی بسته عمانی یا اوراق‌ قرضه دولتی عمان.
 • راه‌اندازی شرکتی در عمان و استخدام حداقل 50 نیروی کار عمانی
 • خرید املاک به ارزش حداقل 500.000 ریال عمان

افراد بازنشسته بالای 60 سال نیز در صورتی‌ که ثابت کنند قبلاً در عمان زندگی و یا کار کرده‌اند می‌توانند اقامت ۵ساله ی این کشور را دریافت نمایند.

داشتن گلدن ویزای عمان برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات در این کشور ضروری می‌باشد. بیش از هر چیز دیگر، این ویزا به افراد کمک می‌کند تا آرامش روان داشته باشند و برای یک دوره طولانی در عمان زندگی کرده و بدون نگرانی در خصوص ویزای خود بتوانند تمام ذهن خود را بر روی سرمایه‌گذاری در املاک معطوف نمایند. علاوه‌براین، گلدن ویزا به آن‌ها اجازه می‌دهد تا خانواده خود را نیز به عمان ببرند. علاوه‌براین، ویزای اقامت 10 ساله در عمان به دارنده آن اجازه می‌دهد تا یک ملک واحد در خارج از منطقه پروژه‌های توریستی به‌منظور اقامت، تجارت و یا صنعتی داشته باشد.

مدارک لازم برای خرید ملک در عمان

مدارک لازم برای خرید ملک در عمان

برای خرید ملک در عمان باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • کپی گذرنامه یا شناسنامه مالک و خریدار و کپی کارت کار خریدار (در صورت کار در عمان)
 • کپی ثبت تجاری اشخاص حقوقی
 • مدرکی که تعداد اعضای خانواده خریدار، نام کامل و آدرس بستگان درجه یک و همچنین بستگان درجه دوم (در صورت تمایل) را ذکر می‌کند.
 • اظهارنامه املاک و دارایی‌ها در عمان توسط خریدار غیر عمانی

در صورت زن بودن علاوه بر مدارک گفته شده باید مدارک زیر را نیز داشته باشید:

 • شهادت حقوقی با بیان وضعیت اجتماعی
 • کپی گذرنامه معتبر و شناسنامه پدر متقاضی
 • گواهی اشتغال یا عدم اشتغال
 • کپی قرارداد ازدواج

افرادی که در یکی از مناطق گردشگری یکپارچه عمان ملک خریداری می‌کنند در صورت ارائه مدارک زیر می‌توانند برای خود و بستگان درجه یک خود اقامت این کشور را به دست آورند.

 • درخواست اقامت باید به اداره مربوطه در پلیس عمان ارسال شده و در آن نام، ملیت و آدرس اعضای خانواده متقاضی دریافت مجوز ذکر گردد.
 • درخواست مجوز باید با مدارک مربوطه ارسال شود و هزینه آن پرداخت گردد.

درصورتی‌که مدارک درخواست اقامت از هر نظر کامل باشد، مسئولان مربوطه این مجوز را ظرف هفت روز کاری از زمان ثبت درخواست صادر خواهند کرد.

اقامت داده شده به مالک و اعضای خانواده وی دو سال اعتبار دارد و بعد از دو سال به‌صورت اتوماتیک و بدون ثبت درخواست جدید برای 6 سال و هر بار به مدت دو سال تمدید خواهد شد.

عمان به پنج منطقه (منتقا) و چهار استان (محفظه) تقسیم می‌شود. اگر زمین در استان یا منطقه‌ای واقع شده است که از آنجا نمی‌آیید یا به آن تعلق ندارید و یا دفتر کار شما در آن واقع نشده است، برای خرید باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 • گواهی تولد
 • مدرک تحصیلی برای چهار سال متوالی
 • قرارداد اجاره در دو سال گذشته قبل از درخواست
 • گواهی تولد و تحصیل فرزندان

پروژه‌های ملکی مناسب در عمان برای سرمایه‌گذاران

پروژه‌های ملکی مناسب در عمان برای سرمایه‌گذاران

درصورتی‌که قصد سرمایه‌گذاری در عمان را دارید، توصیه می‌کنیم به مناطق در حال پیشرفت اطراف مسقط نگاهی داشته باشید. در واقع می‌توانید با قیمت‌های پایین‌تر در دیگر مناطق عمان نیز سرمایه‌گذاری کنید؛ اما میزان دسترسی این مناطق نیز مسئله مهمی است. مسقط دارای یک فرودگاه بین‌المللی جدید، یک ایرلاین ملی و ارتباطات گسترده با اروپا، خاورمیانه، آسیا و آفریقا می‌باشد.

افراد خارجی می‌توانند در هر کجای این کشور ملک خریداری کنند. بااین‌حال، اصلی‌ترین مناطقی که برای سرمایه‌گذاری در اختیار افراد خارجی قرار می‌گیرد مجتمع‌های گردشگری یکپارچه هستند. اگرچه این مناطق از مناطق محلی بسیار گران‌تر می‌باشند؛ اما سرمایه‌گذاری مردم محلی در آن‌ها بسیار زیاد است چرا که قدرت رشد این مناطق بسیار بالا بوده و امکانات رفاهی و کیفیت بالایی دارند. در حقیقت بیشتر مالکان در مناطق گردشگری یکپارچه عمانی هستند.

در ادامه به چهار منطقه توریستی اصلی که افراد خارجی می‌توانند برای سرمایه‌گذاری بر روی ملک و مستغلات به آن‌ها توجه کنند اشاره کرده‌ایم:

الموج

الموج بهترین منطقه توریستی یکپارچه در عمان است و درست در کنار فرودگاه بین‌المللی مسقط واقع شده است. این منطقه دارای ساحلی بی‌نظیر می‌باشد و از محبوبیت بالایی در میان افراد محلی و خارجی برخوردار است.

میزان نقدینگی در این منطقه بالا می‌باشد؛ به همین دلیل به‌ راحتی می‌توانید مستأجر پیدا کرده و یا در صورت مناسب‌ بودن قیمت‌ها خرید و فروش ملک انجام دهید. این بهترین روش سرمایه‌گذاری در عمان محسوب می‌شود. در این منطقه ویلاها و خانه‌های با متراژهای مختلف وجود دارند و هتل کمپسینی مسقط نیز در اینجا واقع شده است. علاوه‌براین، هتل لوکس و مدرن St Regis نیز در همین منطقه و درست در کنار زمین گلف قرار دارد.

مسقط هیلز

منطقه مسقط هیلز در نزدیکی فرودگاه واقع شده و دارای زمین گلف اختصاصی می‌باشد. قیمت خانه‌های این منطقه بسیار پایین‌تر از منطقه الموج است. بااین‌وجود، میزان خرید و فروش در آن کمتر بوده و به همین دلیل قیمت خانه‌ها افت کرده است و از بسیاری جهات شبیه به مناطق در حال رشدی است که در آستانه بحران مالی قرار دارد. توصیه ما این است که فقط درصورتی‌که به دنبال ملک ارزان‌ قیمت در داخل شهر مسقط هستید در این منطقه سرمایه‌گذاری کنید.

جبل صفه

منطقه جبل صفه یک ساعت تا مسقط فاصله دارد و از طریق جاده‌ای با مناظر فوق‌العاده به این شهر متصل می‌شود. کمی زمان برد تا این منطقه به رشد برسد؛ اما از زمانی که به رشد رسیده پیشرفت بسیاری داشته است. سکونت در این منطقه برای افرادی که تعامل زیادی در شهر دارند کمی مشکل می‌باشد؛ اما برای افرادی که فقط 2 تا 3 بار در هفته به پایتخت می‌روند بسیار مناسب است. جبل صفه که در کنار ساحل قرار دارد دارای بارهای ساحلی زیبا، زمین گلف و یک اسکله زیبا می‌باشد. بسیاری از مهاجران اقدام به خرید ملک در این منطقه نموده‌اند.

قیمت پایین برخی از واحدهای این منطقه آن را به یک گزینه ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری تبدیل کرده است. می‌توانید با هزینه 45000 ریال عمان یک استودیو درست در کنار زمین گلف خریداری کنید.

از همه مهم‌تر، برخلاف منطقه الموج، اجاره ملک در جبل صفه فقط به‌صورت کوتاه‌مدت امکان‌پذیر است. این گزینه کمک می‌کند تا یک ملک در عمان خریداری کنید، اقامت این کشور را اخذ کرده و چند ماه از سال را در آن اقامت نمایید و در زمان بازگشت به کشور خود به‌راحتی آن را اجاره دهید. میزان افراد محلی که می‌خواهند برای تعطیلات آخر هفته به جبل صفه بروند و در آن جا اقامت داشته باشند به‌شدت بالا می‌باشد. در مقابل بازار اجاره‌های طولانی‌ مدت راکد بوده و نرخ خرید و فروش ملک در این منطقه پایین است.

زندگی در عمان به‌ عنوان سرمایه‌گذار

زندگی در عمان به‌ عنوان سرمایه‌گذار

بسیاری از افراد همچنان عمان را به‌ عنوان مرکزی برای سرمایه‌گذاری خالص در ملک و مستغلات نمی‌بینند. برای بیان سبک زندگی و امکانات این کشور و همچنین مزایای گرفتن اقامت آن از طریق خرید ملک گفته‌های زیادی لازم است. با خرید ملک در یکی از مناطق توریستی عمان می‌توانید اقامت این کشور را برای خود و اعضای خانواده‌تان اخذ کنید. این اقامت هر دو سال یک‌بار و به مدت 10 سال تمدید می‌شود. عمان را با دبی اشتباه نگیرید، این کشور سبک زندگی پرزرق‌ و برق دبی را ندارد.

در عوض با زندگی در این کشور در فرهنگ مردم محلی غوطه‌ور خواهید شد. برخلاف دبی که به‌ سختی می‌توانید افراد محلی را در سطح شهر ببینید، در عمان برای انجام کارهای روزانه با شهروندان عمانی زیادی سرکار خواهید داشت که به زبان انگلیسی با شما صحبت می‌کنند.

عمانی‌ها مردمی آرام، مهمان‌ دوست و صمیمی هستند که به حریم خصوصی افراد احترام زیادی می‌گذارند. علاوه‌براین، کشور عمان دارای پتانسیل‌های گردشگری زیادی است از جمله وادی‌های کوچک زیبا، تپه‌های ماسه‌ای، دهکده‌های عجیب‌ و غریب درون کوه‌ها و ساحلی بکر و خیره‌کننده.

این کشور مقصدی بی‌نظیر برای مسافران، سرمایه‌گذاران و تاجرانی که به دنبال کشوری با میزان مالیات کم و فرودگاهی عالی هستند می‌باشد. با سکونت در منطقه الموج، با ده دقیقه رانندگی به فرودگاه رسیده و می‌توانید از طریق ایرلاین این کشور به‌راحتی به اروپا، آسیا و یا آفریقا سفر کنید.

سؤالات متداول

مدت اقامت عمان با خرید ملک چه مدت است؟

با خرید ملک به قیمت 650.000 دلار شما می‌توانید اقامت 5 ساله عمان را دریافت کنید. تا وقتی که شما ملک به نام شما باشد و آن را نفروشید شما می‌توانید اقامت خود را تمدید کنید.

آیا با خرید ملک می‌توان شهروندی عمان را گرفت؟

خیر، افراد فقط در صورتی می‌توانند شهروندی عمان را به دست آورند که برای 20 سال در این کشور اقامت داشته و یا همسری عمانی داشته باشند و بعد از ازدواج برای 15 سال در این کشور بمانند و از همسر خود صاحب فرزند شوند. علاوه بر این، ازدواج باید با مجوز وزارت عمان انجام گردد.

مالیات خرید ملک در عمان چقدر است؟

سلطنت عمان هیچ مالیات بر درآمدی از جمله درآمد سود ناشی از سرمایه‌گذاری، دارایی، مرگ و یا املاک اخذ نمی‌کند.

آیا هزینه زندگی در عمان ارزان است؟

به‌طورکلی هزینه زندگی در عمان در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه ارزان می‌باشد.

درآمد ماهیانه در عمان چقدر است؟

میزان درآمد و حقوق افراد به‌صورت میانگین از حداقل 395 ریال تا حداکثر 2145 ریال می‌باشد. این مبالغ کل حقوق دریافتی ماهیانه افراد است و شامل پاداش‌ها نیز می‌شود. میزان درآمد و حقوق در حوزه‌های مختلف کاری متفاوت می‌باشد.

آیا می‌توان در عمان بازنشسته شد؟

عمان دارای طرح بازنشستگی مهاجران می‌باشد و برای حفظ گردشگری به افراد واجد شرایط اجازه می‌دهد تا بعد از بازنشستگی نیز در این کشور اقامت داشته باشند. بر طبق آمار بازنشستگان خارجی 60 سال به بالا می‌توانند اقامت ۵ساله قابل‌تمدید این کشور را اخذ نمایند.